Nejnovější pohled na vrak Titanicu vzbuzuje údiv. Lidé na něj čekali dlouhých 40 let

Kdo by neznal nejslavnější loď na světě. V porovnání s dnešními obrovskými plavidly sice může působit jako drobeček, přesto však není slavnějšího parníku, než právě Titanicu. Do dnes se o něm vyprávějí příběhy, bylo natočeno nespočet dokumentů a film Jamese Camerona, s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem, získal rekordních 11 Oscarů. Právě tento snímek letos slaví 25. výročí své premiéry a oceonágrafická společnost jako dárek zveřejnila dosud neviděné záběry od vraku lodi. A ty vážně stojí za to.

Loď snů

Jak zaznělo v samotném filmu, Titanicu se říkalo Loď snů. Byl postaven v Belfastu na objednávku britské společnosti White Star Line a jeho stavba začala již v roce 1909. Byl 269 metrů dlouhý a 28 metrů široký, což z něj dělalo největší námořní plavidlo své doby. Na rozdíl od svého předchůdce, Olympicu, byl jeho trup rozdělen na 16 záplavových komor a dno lodi bylo zdvojeno, což vedlo k myšlence, že byla stvořena nepotopitelná loď. Kromě své konstrukce vynikal také komfortem, který nabízel. Zejména prostory první třídy byly velmi luxusní a vybaveny například bazénem, lázněmi a hřištěm na squash. Jeho první, a zároveň poslední plavba, směřovala z anglického Southamptonu přes Irsko až do New Yorku. Titanic vyplul 10. dubna 1912 s více než dvěma tisíci pasažérů na palubě (včetně posádky) a přes varování před ledovci se vydal vysokou rychlostí vpřed s vidinou zlomení rekordního času plavby do New Yorku. O pět dní později se přes všechny výstrahy srazil s obrovským ledovcem a 15. dubna ve 2:20 zmizel Titanic pod hladinou Atlantiku.

Odpočinek na dně oceánu

Vrak Titanicu byl poprvé objeven až v roce 1985, tedy 72 let od svého potopení, v hloubce 4 kilometrů. V červenci 1986 k němu byla vyslána ponorka Alvin s tříčlennou posádkou a dálkově ovládané hlubinné plavidlo Jason. Právě tehdy vznikly záběry, které nikdy nebyly zveřejněny. Až dodnes. Oceánografický institut uvolnil tento úžasný záznam první cesty k Titanicu u příležitosti výročí uvedení stejnojmenného filmu do kin (v roce 1997). Více jak hodinový záběr vraku ukazuje vnější části lodi včetně slavné přídě (jistě znáte romantickou scénu s Kate a Leonardem na přídi při západu Slunce). Velmi dobře je také vidět kotva na levoboku nebo kotel, který spadl na dno oceánu ve chvíli, kdy se Titanic rozlomil na dvě části.

Zdroj: Twitter

Děsivé setkání

Jeden z účastníků první expedice, která se k vraku vydala, se po zveřejnění těchto záběrů přiznal, že první pohled na loď byl pro něj velmi děsivý. Kromě reálného setkání s velikostí a pompézností lodi výzkumníky šokovala také zavazadla cestujících včetně jejich osobních věcí. Například části oděvů a bot rozesetých po dně oceánů dávají krutě vědět, kolik lidí na lodi zemřelo. Samotný „výlet“ k Titanicu je plný výzev a obtíží. Teplota vody se blíží nule a kvůli hloubce a tlaku neustále hrozí poruchy zařízení. Přesto si nyní můžeme vychutnat setkání s Lodí snů na záběrech, při kterých se tají dech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Britannica, skynews, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments