Nejoblíbenější potravina Čechů masivně zdraží. Udělejte si zásoby, dokud na to máte peníze

V loňském roce jsme si museli zvyknout až na nemístné zdražování potravin, které se neslo především v režii obchodních řetězců. Ty podle všeho zneužily všudypřítomného informování o inflaci a navýšily si své marže více, než by bylo zdrávo. Teď přitom mohou s velkou parádou pořádat nejrůznější akce, ve kterých lidem z těchto horentních cen zlevňují, jako to naposledy předvedl Lidl s akcí pro důchodce, za kterou to také pořádně schytal i od ministra sociálních věcí.

Rychle to roste

Pravdou je, že ceny potravin se dostaly na určitou úroveň, odkud mohou spíše klesat, případně být zařazovány do větších akcí. Netýká se to však bez výhrad všech. Problémy jsou například s rýží nebo olivovým olejem. A jak se teď ukazuje, chystá se skutečně masivní zdražení té nejoblíbenější potraviny Čechů. Nejde pochopitelně o nic jiného než o pivo. To nechybí snad v žádné tuzemské domácnosti a málokde každý den nepadne alespoň pár kousků. Navíc to má přesah i do útrat v restauracích a venkovských hospodách.

Bohužel se zdá, že pivovary teď dohánějí ztráty a snaží se rovněž navýšit ceny svého produktu tam, kde by byl opět vysoce profitabilní. Zřejmě byste nenašli žádný, který by se na podzim tohoto roku nechystal zvýšit ceny.

Nejoblíbenější a největší pivovar v Česku, Plzeňský prazdroj, už má k prvnímu říjnu své zdražení za sebou. Navýšil ceny svého zboží v průměru o šest procent, což není málo. To se bude pomalu propisovat i do obchodních řetězců, jak jim budou docházet staré zásoby. A je navíc třeba počítat s tím, že to obchody využijí a samy si opět něco přirazí.

V případě tradiční Plzně to ale bude rána především v restauracích. Už tam se půllitr ještě před zdražením běžně prodával za 60 až 80 korun. Teď to bude tedy ještě více, protože i hospodští si něco nad pivovarské navýšení nadsadí. Pomalu, ale jistě se tak za toto pivo budeme blížit ke stokoruně.

Foto: Shutterstock

Vyšší ceně se nevyhnete

Kdo by přemýšlel o přechodu ke konkurenci, příliš si nepomůže. Od 1. listopadu totiž navyšuje ceny také Budějovický Budvar, a to o 5 až 8 %. Nejprve zdraží v restauracích a o měsíc později také v supermarketech. Na dva největší hráče zareaguje také veškerá další konkurence, takže očekávejte navýšení cen veškerého piva.

V posledních letech jde o několikáté významné zdražení a nutno říct, že z piva v České republice přestává být široce dostupná položka, která byla leckde levnější než voda. Naopak, blížíme se situaci, kterou jsme dříve vídali v západní Evropě, kde se mnozí podivovali nad tím, jak může pivo stát tři nebo čtyři eura. Teď to bude standardem i u nás.

Čtěte také: Výjezdy Čechů za levným jídlem do Polska končí. Už to stačilo, stát tomu zatne tipec

Zdražení piva totiž bude brzy ještě větší. Od 1. ledna 2024 totiž bude čepované pivo zařazeno do vyšší sazby DPH. Zatímco dosud se za něj odvádělo pouhých 10 %, nově to bude celých 21 %. To by mělo citelně navýšit cenu piva v restauracích a definitivně způsobit, že i v běžných hospodách za plzeň zaplatíte stovku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

4 Replies to “Nejoblíbenější potravina Čechů masivně zdraží. Udělejte si zásoby, dokud na to máte peníze

  1. Pivo a veškerý alkohol zakázat, neboť alkohol je nejhorší droga na světě, svými devastujicími účinky na lidský organismus předčí mnohé nelegální drogy včetně heroinu. A nebo minimálně několikanásobně zdražit, aby byl ve větším množství pro lidi nedostupný. Bohužel by to mělo asi stejný efekt jako prohibice v USA, takže budeme muset i nadále na ulicích koukat na smradlavé ožraly a platit miliardy za léčbu chorob způsobených alkoholem a kouřením. Takže za mě je každé zdražení těchto produktů, které povede ke snížení spotřeby, či alespoň ke zvýšení příjmu z daní dobré.

    1. Berete to divoce.
      Ne každý, kdo se občas napije, je smradlavý ožrala, který se potom povaluje na trávnících měst nebo u Hl. n. v Praze. A s tím přirovnáním k heroinu jste tomu nasadi korunu. Podílel jste se někdy na léčbě drogově závislých a zejména těch na heroinu? NE! Jinak byste takovou hovadinu nepsal. Lidí, totálně zničených po necelém roce, ba po měsících či týdnech. Můžete si dát občas pivo, třeba vyrazit na horáku po hrbech s převýšením 300 a více m a osvěžit se právě pivem, protože limonáda by Vás odrovnala. Ale to neznamená, že jsem smradlavý ožrala, vy (vaší mluvou) smradlavý abstinente!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *