Výjezdy Čechů za levným jídlem do Polska končí. Už to stačilo, stát tomu zatne tipec

Opravdu vysoké ceny potravin, které máme v České republice, řeší stále více domácností tím, že nakupují v Polsku, kde je v obchodech vše o poznání levnější. Mnozí už si vytvořili nejrůznější nákupní modely a schémata, díky kterým dokáží s pár výjezdy měsíčně pořídit prakticky vše, co potřebují, a v tuzemsku už nakupují jen to nejnutnější minimum.

Dalo se hodně ušetřit

Dá se tedy říct, že ze strany Polska jde o vítanou dotaci pro české domácnosti, protože ty tímto způsobem šetří tisíce korun měsíčně, což už je v každém rozpočtu poměrně významná částka. Navíc to celé nekončí jen u potravin. Dá se naopak říct, že to tím začíná. Čím více Češi jezdí k sousedům nakupovat, tím více se tam poohlížejí i po dalších věcech, a zjišťují, že například nábytek je tam mimořádně levný, stejně jako vybavení z hobby marketů apod.

U nás za vše nesmyslně přeplácíme, což jeden zákazník demonstroval například na pořizování nového záchodového prkénka. Zatímco v Česku stálo prakticky ve všech obchodech 3000 korun, v Polsku bylo k mání za třetinu.

Všechno ale jednou končí a s nákupy v polských obchodech může být utrum dříve, než byste řekli. Jedním z důvodů, proč jsou potraviny a určité další zboží v této zemi tak levné, je totiž mimořádně nízké DPH. Na jídlo je dokonce nulové, což je opatření platné už nějakou dobu, které se dosud vždy prodlužovalo. Naposledy se tak stalo v červnu s trváním do konce roku.

Jak se ale všeobecně předpokládá a jak polští představitelé již deklarovali, od prvního ledna 2024 se DPH s vysokou pravděpodobností zvýší na své původní úrovně. To bude znamenat cenový skok vzhůru, který podle některých expertů využijí obchodníci k tomu, aby si ještě něco přisadili navíc a vylepšili tak své marže. Můžeme tu tak mít podobný efekt, který jsme při zdražování v loňském roce zažívali v České republice.

Foto: Shutterstock

Všechno jednou končí

A pro Čechy je ve hře ještě další nevýhoda, která může nákupy v Polsku ovlivnit. Oslabuje totiž koruna, což už teď znamená, že v cizině nakoupíte méně výhodné než ještě před pár měsíci, kdy byla naopak mimořádně silná. Je přitom docela možné, že v oslabování bude nadále pokračovat.

Někteří lidé už jsou z těchto změn poměrně nervózní. “Ano, vidím, že moje nákupy v Polsku v posledních týdnech podražily. Zlotý totiž nakupuji dráže. A teď ještě chtějí zvýšit to DPH. Jsem z toho zoufalá, zvykla jsem si tu nakupovat a šetřit nemalé peníze. Kde je teď vezmu na dražší nákupy, to opravdu netuším,” říká samoživitelka Irena, která jezdí za hranice nakupovat už více než rok.

Čtěte také: Obrovský polský obchod startuje v Česku. Láká na nejnižší ceny na trhu, to tu chybělo

Na druhé straně se nicméně dá opatrně připustit, že stále častější nakupování v Polsku mělo na některé české obchodníky vliv v tom smyslu, že se přeci jen s dalším zdražováním, které by pravděpodobně nastalo, drželi zkrátka. Obchodní řetězec Ikea potom de facto přiznal, že to s cenami u nás opravdu přehnal a oznámil plošné zlevňování.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments