Největší očkovací akce v historii České republiky. Blatný chce do konce léta 5,5 milionu očkovaných Čechů, ti se ale vakcíny většinou obávají

Českou republiku v příštích měsících čeká jedinečná zdravotnická operace. Bude se očkovat většina národa, což klade obrovské nároky na provedení i logisticku celé věci. V tak krátkém čase se nikdo neočkovalo takové množství osob. Ministerstvo zdravotnictví za tímto účelem finalizuje strategii, kterou v rámci očkování proti koronaviru použije. Vláda by se s ní měla poprvé seznámit v pondělí a poté urychleně schválit. Podle odborníků už měla být hotová a nikoliv se připravovat na poslední chvíli, kdy už jsou vakcíny hotové a první stát (Velká Británie) začíná ve velkém očkovat.

Jako první přijdou na řadu staří a nemocní

Když půjde všechno tak, jak je naplánováno, tak proočkování zhruba těch 5,5 milionu lidí, což je zhruba 60–⁠70 procent dospělé populace, by mělo být ukončeno na sklonku léta příštího roku,” uvedl k očkovací strategii ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Česká republika má nyní objednány vakcíny právě pro 5,5 milionu lidí, přičemž dalších 10,6 milionů má právo si ještě přiobjednat. Zatím přitom není jasné, od jakého výrobce vakcíny budou, protože evropské regulační orgány zatím žádnou z těch, které prošly finálním kolem klinických studií (Pfizer, Moderna, AstraZeneca) neschválila. Předpokládá se, že u první z nich by se tak mělo stát na přelomu tohoto roku.

Podle Blatného mají být v první fázi očkováni osoby starší 60 let a lidé s chronickými onemocněními. Tedy skupiny, které jsou koronavirem nejohroženější. Zároveň bude provedeno očkování zdravotníků.

Lidé se vakcíny obávají

Ministr zdravotnictví zdůraznil, že očkování nebude povinné, ale zároveň má být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, takže lidé za něj nebudou muset platit. Kromě toho se počítá s tím, že očkovaní lidé budou mít různé výhody. Je však otázkou, jak tato pozitivní motivace bude vypadat. Mnozí ji naopak vnímají negativně a zdůrazňují, že lidé, kteří očkování nepodstoupí, budou občany druhé kategorie.

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK provedeného v září se celých 58 % Čechů nechce proti koronaviru nechat očkovat. Pokud by toto jejich přesvědčení nadále trvalo, znamenalo by to, že Blatného plán nemůže vyjít. Ministerstvo zdravotnictví přitom teprve začalo s výběrem agentury, která by měla v masovém měřítku provést osvětu ve věci očkování a rozptýlit nejčastější obavy lidí.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments