Největší záhada Marsu rozluštěna českým vědcem. Objevil jev, který na Zemi není

Zvláštní lávové útvary na Marsu budí spousta otazníků. Jak vznikly, na to se zřejmě podařilo odpovědět českému vědci Petru Brožovi, který vedl studii simulující chování bahna na Marsu, jak uvádí server BBC.

Tajemný materiál

Na Rudé planetě se nalézají četné lávové proudy. Nacházejí se tam, kde tekutiny kdysi vymlely do povrchu kanály dlouhé a široké snad stovky kilometrů. Pravděpodobně vznikly během ohromných záplav podobných těm největším na planetě Zemi. Vzhledem k tomu, že tyto útvary zatím nezkoumalo žádné z výzkumných vozítek, které bylo vysláno ze Země a pohybovalo se na Marsu, odborníci nemají jasno, o jaký materiál se jedná. Vypadá to ale, že vlastně vůbec nejde o lávu, alespoň k takovému názoru došel tým evropských vědců, vedený Petrem Brožem.

Kromě jeho mateřského působiště, tedy Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR se výzkumu zúčastnilo ještě několik vědeckých institucí, a to z Velké Británie, Francie, Norska a Německa. Na britské Open University vědci vytvořili podmínky, které panují na Marsu, tedy stejný atmosférický tlak a povrchovou teplotu. Ve vakuové komoře se snažili napodobit, jak se v nich bude na Rudé planetě chovat bahno.

Foto: Shutterstock

Tvoří se ledová krusta

Když proniká voda do podzemí, voda, která se v něm již vyskytuje, bývá v podobě bahna tlačena na povrch, jedná se o bahenní vulkanismus. Jak to souvisí s popisovaným experimentem? Výsledkem pozorování vědců je skutečnost, že se bahno na Marsu chová trochu jinak než na naší domovské planetě. Jeho tekoucí vrstva se tam velmi rychle mění ve zmrzlou krustu. Skupenství vody zde nemá stabilní charakter, voda se vaří a následně vypařuje, což bahnu odebírá teplo a mění v led. Bahenní proudy se stávají lávou, která vykazuje podobné rysy jako ta, která se objevuje například na Islandu.

Podle Petra Brože se na Rudé planetě zřejmě nalézá oceán a vznik útvarů podobných lávovým proudům by mohl vysvětlit zmiňovaný bahenní vulkanismus. Tyto poznatky mohou být navíc užitečné i pro vysvětlení vzniku podobných útvarů na ledových tělesech ve vnější části sluneční soustavy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Lidovky, BBC, weather

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments