Některým ženám v Česku strmě vyroste důchod. Patříte mezi ne?

Chystané změny v důchodech, kterých se vzletně říká důchodová reforma, ačkoliv to podle odborníků nic takového není, nemusí mít na všechny jen negativní dopad, jak by se mohlo zdát. Jistě, v první řadě je to o tom, aby se důchodový systém zracionalizoval a přizpůsobil tomu, na co Česká republika má a bude mít peníze.

Důchodkyně mají málo

V rámci změn by ale mělo dojít také k určitému narovnání nespravedlností, které jsou tu dlouhodobě neřešené. Předně jde o to, že v Česku mají tradičně podstatně vyšší důchod muži než ženy. Je to dáno především tím, že jsou obecně lépe placeni a navíc mohou zpravidla pracovat delší dobu, jelikož nejsou tolik na rodičovské dovolené. V průměru mají ženy o dvanáct procent nižší penzi než muži, ale v některých případech je rozdíl mnohem větší.

Částečně se tento stav vylepšil zavedením výchovného, kdy jsou to především ženy, které dostávají 500 korun za každé vychované dítě k důchodu navíc. To ovšem nestačí, a tak se chystá zajímavá novinka, která se však bude týkat těch, kdo do penze teprve půjdou. Jde o takzvaný společný vyměřovací základ manželů. Ti se budou moci dohodnout na tom, že budou důchodové pojištění platit společně a ve výsledku pak budou mít velmi podobný důchod.

Foto: Shutterstock

Příjemné výhody

Kromě narovnání nespravedlnosti to může být velmi užitečné i v praxi. Když žijí manželé v důchodu společně, není zase tak důležité, zda má jeden vyšší nebo nižší důchod. Jakmile ale jako první odejde manžel s vyšší penzí, znamená to pro ženu náhle velké finanční problémy, protože vdovský důchod jí rozdíl nevyrovná.

Společný vyměřovací základ by měl začít platit od roku 2027. Nebude však pro manželé povinný. Souhlas k němu musí dát oba dva. Určitým problém však je, že této výhody budou moci využít pouze vdané ženy. To je předmětem kritiky, protože dnes je stále častější, že spolu žijí partneři bez manželského svazku. Ti ovšem něco takového využít nemohou.

Důležitá je také informace, že ženy nakonec nepřijdou o výchovné, o jehož zrušení se v rámci této důchodové reformy diskutovalo. Podporovala to například Národní rozpočtová rada vlády, ovšem přinejmenším prozatím bude zachováno.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments