Němci to s přechodem na zelenou energii přehnali. Zemi hrozí vážná energetická krize

Německo se do transformace svého energetického mixu vrhlo skutečně po hlavě a především bez možnosti jakéhokoliv návratu. V zemi maximální možnou rychlostí probíhá budování solárních a větrných elektráren, stejně jako přenosové soustavy, která je bude spojovat mezi sebou a s domácnostmi. Už za pár let půjde o dominantní zdroj elektrické energie u našeho západního souseda. Vždyť už v příštím roce bude odpojena poslední jaderná elektrárna v této zemi, která ještě nedávno byla na jádru závislá.

Jenže ideálně to zatím probíhá pouze na papíře. Ukazuje se totiž, že jakkoliv postupuje výstavba nových, takzvaně alternativních, ale v Německu již ve skutečnosti dominantních, zdrojů energie na evropské poměry velmi rychle, pro potřeby “Energiewende” je to stále pomalu. Z druhé strany totiž přes soudy tlačí neziskové organizace na co nejrychlejší odpojení špinavých (uhlí, plyn) či nebezpečných (jádro) elektráren. Jak teď informovala agentura Bloomberg s odkazem na energetický gigant RWE, řada uhelných elektráren bude uzavřena dříve, než se čekalo.

V důsledku tohoto nebezpečného mixu se kritici plánu, na kterém existuje v Německu široká politická shoda, obávají něčeho, co je v Evropě už dlouhá desetiletí prakticky nemyslitelné. A to zkrátka toho, že energie v nějaký moment blízké budoucnosti jednoduše nebude dostatek. Případně, že přenosová soustava bude přetížená náhlým náporem energie ze slunce či větru. V obou případech by to mohlo vést k blackoutům, tedy jevu, na který jsou dnes zvyklí možná lidé v Afghánistánu, ale nikoliv v jedné z nejvyspělejších ekonomik světa.

Německo už v příštím roce definitivně skončí s jadernou energií. / Foto: Shutterstock

Pověstná německá preciznost přitom v této době paradoxně příliš nepomáhá. Navzdory skvělým organizačním schopnostem zdejšího průmyslu je byrokratická náročnost výstavby nových elektráren zkrátka příliš vysoká. Například podle odhadů norské energetické společnosti Stratkraft mnozí investoři od výstavby elektráren v Německu ustupují proto, že je příliš zdlouhavá. Ve srovnání se Spojenými státy americkými trvá výstavba totožného větrného parku v Německu dvakrát tak dlouho.

Navíc i končící Angela Merkelová nedávno přiznala, že v době, kdy se obří projekt “Energiewende” schvaloval, byly odhady energetické spotřeby jednoduše podhodnocené. Dnes už je jasné, že německé domácnosti a průmysl v příštích letech spotřebují více elektřiny, než se původně počítalo.

Do toho navíc roste odpor německé veřejnosti vůči zelené energii, který je dán především tím že lidem rostou účty za elektřinu. Mnozí Němci začínají pochybovat o tom, zda se země vydala správnou cestou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Bloomberg

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments