Nemovitostí je málo, a ještě jsou drahé

Široká veřejnost předpokládala, že covid zamíchá s cenami nemovitostní. S napětím jsme očekávali jejich snížení, k tomu ale nedošlo. Máme ještě čekat, nebo už jsou změny směrem dolů nepravděpodobné?

Právě nyní je nejlepší doba pro prodej bytu. Nebudete mít problém sehnat zájemce a s cenou také nemusíte chodit příliš nízko. Lidé potřebují někde bydlet, a tak kupují nemovitosti i za přemrštěné sumy. Jinou možnost nemají.

Problém ceny aneb když poptávka převyšuje nabídku

Lidé nabízející prodej domu či bytu si jsou velmi dobře vědomi toho, jaká je situace na trhu nemovitostí, a neváhají toho využít. Proč by měli nabízet nemovitost levně, když ji někdo koupí i za vysokou částku? Toto se bohužel nezmění, dokud budou lidé nemovitosti za vysoké ceny kupovat a dokud bude trh tolik omezený.

Zájem o nemovitosti v době covidu neklesá

Naopak ještě stoupá. Veřejnost má zájem o investiční byty na prodej, chce totiž někam bezpečně uložit své peníze – za tímto účelem se prodávají hlavně domy v centrech velkých měst. Zájem je ovšem i o domy na prodej na vesnicích či o chaty. Češi byli vždycky chalupáři a rádi jezdili na víkend ven z města, v době covidu navíc všichni pochopili, jak je skvělé nemuset být zavřený v bytě.

Co může pomoci snížit ceny nemovitostí?

Jsou v podstatě dvě možnosti. Buď se na trhu objeví dostatek nemovitostí, nebo se sníží počet zájemců o koupi.

Na té první variantě se pracuje, aspoň v Praze se tváří, že mají plány, jak stavět 9 000 bytů ročně. Loni bylo dokončeno téměř 5 500 bytů a jednalo se o rekord za posledních deset let.

Druhá možnost leží v rukou bank. Nyní jsou příznivé úroky hypoték, lidé se nebojí požádat o hypotéku, na vlastní bydlení jich dosáhne daleko více. Kdyby se zpřísnily podmínky hypotéky nebo zvýšily úroky, trhem nemovitostí to může pěkně zamávat.

Zda a kdy k tomu dojde, je ovšem ve hvězdách.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments