Nenechte si mluvit do výchovy svého dítěte

Když se stanete matkou, celý váš život se v prvních měsících točí kolem plenek, krmení, mléka a bezesných nocí. K tomu ještě spousta „dobře míněných“ nevyžádaných rad od příbuzných, známých a dokonce i od vaší nejbližší rodiny. Proč mají lidé tendenci neustále vám radit, jak máte vychovávat své vlastní dítě – a navíc to dělat často způsobem, který okatě naznačuje, že jste opravdu hrozná, hrozná matka?

Lidé si kritizováním matek léčí vlastní nejistotu

Pokud lidé kritizují váš způsob výchovy, chyba není ve většině případů ve vás, ale v nich. Dělají to, protože se cítí vnitřně nejistí, zdali své vlastní děti vychovávají správně. Existuje totiž spoustu názorů, jak při výchově postupovat a v některých bodech se nedokážou shodnout ani studovaní odborníci.

Jedním ze způsobů, jak se lidé mohou utěšovat, je říkat si, že to dělají správně, že ten jejich způsob je nejlepší a nemohou za to, že se jim výchova někdy nedaří. Když tito nejistí lidé vidí, že ostatní to dělají jinak, narušuje to jejich vnitřní obrannou bublinu a způsobuje frustraci. Je těžké přijmout, že jiné způsoby jsou pravděpodobně stejně dobré jako ty vaše, ne-li možná lepší.”

Foto: Shutterstock

Kritika výchovy může vážně narušit vztahy v rodině

Každá matka chce pro své dítě jen to nejlepší, přestože ten objektivně správný způsob je velmi složité určit.  Když vám někdo řekne, že vychováváte své dítě špatně, je to pro vás obrovská emoční zátěž, která ve vás může vyvolat pocity méněcennosti a otázky typu: Co jsem to za ženu, že nedokážu být dobrou matkou?

I když poznámky o vašem stylu výchovy přicházejí od někoho, kdo je vám blízký, například od kamarádky nebo příbuzné, která to dělá “z lásky” k vašemu dítěti, zahanbení nebolí o nic méně. Průzkumy, které byly na toto téma prováděny, zjistily, že polovina matek, které si dělají těžkou hlavu stran poznámek příbuzných o výchově jejich dětí, se nakonec kritizujícím lidem vyhýbají. Lidé kteří mluví ostatním do výchovy dětí tak mohou vážným způsobem narušit vztahy v rodině.

Jak na kritiku reagovat?

Pokud lidé kritizují váš styl výchovy, je důležité zjistit, zdali to dělají s touhou vám pomoci, nebo si jen chtějí rýpnout. Pokud je jejich kritika dobře míněná, zvažte, nakolik je dotyčný zkušený, aby vám mohl radit. Zkuste se jej zeptat na konkrétní věci, jak to dělal v minulosti on a s jakým úspěchem. Poté můžete posoudit, zdali nemůžete něco z jeho rad využít. Možná však zjistíte, že kritik žádné relevantní zkušenosti nemá – v takovém případě mu dejte slušným způsobem najevo, že o jeho „moudra“ nemáte zájem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jsme.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments