Není nikdo, kdo by si myslel, že opatření na pár týdnů budou stačit, říká matematik Levínský

Vláda už minulý týden požádala občany, aby se v příštích dvou třech týdnech chovali maximálně zodpovědně a aby také přečkali nová opatření proti koronavirové epidemii s tím, že by se měla začít rozvolňovat začátkem listopadu. Matematik René Levínský to však považuje spíše za milosrdnou lež. Podle něj dnes nemůže být nikdo, kdo by se domníval, že pár týdnů bude stačit. Ostatně, ukazuje to i vývoj epidemie, kdy do konce nouzového stavu už zase tak dlouhá doba nezbývá, a čísla nově nakažených stále utěšeně rostou.

Lidé musí omezit své kontakty

Podle Levínského je problém v tom, že mnoho lidí pořád nebere situaci dostatečně vážně. “Lidé stále neomezili svoje kontakty. Snížili jsme je maximálně o deset dvacet procent. Nezbývá nic jiného, než začít každý sám u sebe,” uvedl René Levínský v DVTV. “V průměru mají lidé za týden, tedy dobu, kdy je člověk infekční, 20 až 25 kontaktů. Pokud bychom chtěli vývoj zvrátit, museli bychom kontakty omezit o 60 %.” Pokud by se lidé teď začali chovat rozumně, například jako v polovině dubna, mohli bychom se z nejhoršího dostat v nějakém rozumném horizontu, například do Vánoc. Pokud se tak nestane, bude se problém táhnout podstatně déle.

Největší šance, co by se mohlo zlepšit, je rozšířit home office. Zatím jsme na deseti procentech. To je v téhle chvíli jediná šance, jak významně snížit počet kontaktů. Vláda by to firmám mohla nařídit,” nabízí jedno z možných řešení René Levínský. Ten dodává, že lidé nevěří tomu, že bychom se řítili do až takového průšvihu, jak nám vláda předkládá. “Ono to není lehké komunikovat, že to ty nemocnice někdy v budoucnu nezvládnou.

Vláda školy neotevře

Matematik se vyjádřil také k hojně diskutovanému promoření. Podle něj přibývá lidí, kteří zastávají názor, ať se to pustí, že se všichni promoříme. “To ale nefunguje. Nemocnice nemají šanci to přežít. Je tu možná pět procent nakažených a už se dostáváme do kolapsu,” vysvětluje Levínský. Podle něj nežijeme ve společnosti, která by nad úmrtími mohla jen tak mávnout rukou. Je zde kultura, že pokud je někdo nemocný, tak se o něj postaráme, a proto není možné nechat nemocnice zkolabovat.

Levínský také nechápe, proč vláda lidem řekla, že první stupeň základních škol začátkem listopadu otevře děj se co děj. “Snad to nebude přístupem chytré horákyně. Vůbec nejhorší by bylo, aby to vláda přehodila na rodiče a ředitele škol. Budu vládě držet palce, aby přiznala, že to bylo ukvapené a že to nejde.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments