Nepište do občanek pohlaví, žádají Piráti. Vzhled lidí už neodpovídá představám, dvě škatulky nestačí

Pirátské straně se nelíbí, že by v občanských průkazech mělo být nadále uváděno pohlaví osoby. To už podle nich neplní takovou funkci jako dříve. Navrhl to pirátský poslanec Ondřej Profant v rámci projednávání zákona o občanských průkazech na půdě sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Pohlaví by z občanských průkazů podle Profanta mělo být odstraněno spolu s dalšími údaji, jako jsou akademické tituly, hodnosti či rodná čísla. V občance by tak měly zůstat jen údaje nutné pro ztotožnění osoby.

Nové občanky se teď řeší hlavně kvůli požadavku Evropské unie na zavedení biometrických údajů do identifikačních dokladů používaných pro cesty v rámci Evropy.

Pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění,” uvedl poslanec Ondřej Profant, který je i sněmovním zpravodajem tisku. “Vypuštění pohlaví umožňují i mezinárodní standardy, podle kterých se doklady vydávají. Například německé občanky pohlaví neobsahují a Nizozemsko jeho uvádění ruší. Návrh tak jde v souladu s trendem, kdy do fyzických dokladů uvádíme jen skutečně identifikačně nezbytné údaje, ostatní specifické osobní údaje je možné pro konkrétní případy připojit elektronicky.

Trans lidem přináší stanovení pohlaví problémy v každodenním životě. / Foto: Shutterstock

Podle Profanta by vypuštění pohlaví z občanského průkazu ulehčilo život tisícům trans a nebinárních lidí. “Ti mají v občanském průkazu často uvedeno pohlaví, které neodpovídá jejich identitě a vzhledu, a tak způsobuje problémy v každodenním životě například na poštách, úřadech a dalších místech,” uvedl Profant.

Piráti také chtějí změnit matriční zákon. Rádi by totiž zrušili dnes povinnou kastraci trans lidí při úřední změně pohlaví, kterou má kritizovat i Evropský soud pro lidská práva a lidskoprávní organizace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments