Neuvěřitelný příběh čarodějnice z Wall Street. Nejlakomější miliardářka

Každý z nás si asi někdy představuje, co by udělal, kdyby měl na kontě miliony nebo dokonce miliardy. Co všechno bychom si koupili, jak bychom si užívali. Jsou však mezi námi lidé, kteří tolik milují peníze, že než aby je utratili, raději žijí v nuzných podmínkách.

Čarodějnice z Wall Street

Možná už jste o ní slyšeli – Hetty Greenová totiž je totiž synonymem lakomství, podobně jako strýček Skrblík – až na to, že Hetty skutečně žila.

Narodila se v roce 1834 do poměrně úspěšné a bohaté rodiny. Sama se brzy naučila spravovat své finance, investovat a obchodovat. V byznyse se jí dařilo a díky dobrým burzovním transakcím se brzo stala jednou z nejbohatších žen. Po celý život si dávala záležet, aby své peníze kontrolovala jenom ona a prokazovala na svou dobu neobvyklou samostatnost.

Nejenže její manžel nesměl nakládat s jejím jměním, ale když prodělal špatnými investicemi své peníze, zaplatila za něj Hetty vzniklé dluhy ze svých vlastních peněz.

Neuvěřitelná lakota

Zní to jako příběh o americkém snu. Jenže tahle mince má i druhou stranu. Hetty byla naprosto nesnesitelně lakomá. Nosila jenom jedny šaty, aby si nemusela kupovat nové. Doma odmítala topit a platit za teplou vodu. Byla schopná hádat se do krve o každý cent. Její extrémně spořivá povaha brzy začala rozčilovat její okolí a lidé si na ni začali ukazovat prstem. Je dost možné, že řada historek, které se o ní vykládají, je jen dílem lidských klevet. Nicméně její lakomství bylo opravdu proslulé.

Hetty byla natolik spořivá, že to zavání až nějakou psychickou poruchou. Údajně trpěla paranoickými představami, že ji chce někdo přepadnout a okrást. Její problémy tedy mohla způsobit právě paranoia. Psychiatři navíc prokázali, že přehnané lakomstí je návykové – čím víc člověk šetří, tím větší potřebu spořit má.

Foto: Shutterstock

Příběh jako z Moliérova Lakomce

Znáte legendární Moliérovu hru Lakomec? Ve které Harpagon nechce dovolit své dceři, aby se provdala, protože by jí musel vyplatit věno? Tak přesně takový příběh si prožila Hettyina dcera Sylvia, jež se celé roky nesměla provdat, protože se matka bála, že by její manžel rozházel její jmění. Sylvia se provdala až po třicítce, a to musel její manžel absolvovat dvouleté vyjednávání o předmanželské smlouvě. Inu, musel ji opravdu hodně milovat, když si ji vzal i s takovou tchyni za zády.

Každý má i dobré vlastnosti

Přestože Hettyino lakomství bylo za hranou normálnosti a často vzbuzovalo buď posměch, nebo pohrdání či závist a nenávist, přinesla Hetty svým životem i jistý dobrý příklad. Na přelomu 19. a 20. století, kdy stále bylo zvykem, že ženy jsou plně závislé na svých manželech, ukazovala, že i žena může pracovat a plnohodnotně vydělávat. Navíc ostatní ženy učila, že žena má rozumět finančním záležitostem a má být schopná se o své či rodinné jmění postarat. To bylo na svou dobu neobyčejné průkopnické dílo a můžeme za něj Hetty poděkovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, Guides, Allthatsinteresting

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments