Máte v sobě geny neandrtálců? Prozradí vám to odstín pleti a způsob, jakým spíte

Vývoj člověka představoval mnohaletý proces, než se dostal do podoby v jaké je dnes. Přímými předky byli Homo sapiens, kteří se v různých fázích přemisťovali do různých světových koutů. Při těchto migračních vlnách se křížili s druhem Homo neanderthalensis, známým jako člověk neandrtálský.

Díky křížení obou druhů, které nastalo před více než 50 tisíci lety, v lidech této doby zůstává určité procento předchůdcova DNA. Což může představovat značný vliv na chod dalších genů. Každý z nás může mít v sobě určité procento, které mohlo být takto zděděno a ovlivnilo nás různými směry.

Archaické geny

Takto se nazývají geny vzniklé křížením s neandrtálským druhem. Zděděné procento závisí na lidském původu. Lidé asijského nebo evropského původu mohou v sobě mít až 4 % této DNA. Oproti tomu lidé afrického původu mohli zdědit maximálně mizivé procento nebo v sobě tuto DNA nemají vůbec žádnou. Ke křížení se tehdejší afričtí Homo sapiens dostali až po migraci z Afriky a stykem s euroasijskou populací.

Ovlivnění geny

Vliv a působení těchto genů bylo a je nadále zkoumáno. Rozdíly mohou být ve zdravotních stavech. Neandrtálský druh v dávných dobách žil v jiných podmínkách, proto lidé s touto DNA mohou být náchylnější k některým onemocněním a alergiím.

Dalším faktorem může být lidská teplota. Neandrtálský původ může znamenat vyšší tělesnou teplotu. Současně to může být i vzhled, podoba pleti, barva vlasů a očí. I na lidském chování toto křížení mohlo zanechat stopy. Například se jim mohou jinak navazovat vztahy a mohou mít větší náklonnost k úzkostlivým stavům.

Foto: Shutterstock

Úkazy genů neandrtálců

Přestože ne vše lze přisuzovat neandrtálským genům, některá fakta byla vědecky podložena. Neandrtálci mívali odlišný spánkový režim, jste-li spíše noční sova anebo si rádi přes den schrupnete, pravděpodobnost těchto genů tam je.

Co se pleti a barvy vlasů týče, neandrtálci stejně jako my, měli řadu podob a barevných odstínů. Ukázalo se, že se jedná jak o světlé, tak i tmavé barvy vlasů. Pleť by tito lidé měli mí spíše tmavšího zbarvení, díky genu způsobující vyšší pigmentaci kůže.

Foto: Shutterstock, zdroj: Heritagedaily, Owlcation, Voanews

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments