Nova udělala České televizi velký naschvál. Moravec už zuří, to jim patří

Dlouhou dobu panovala mezi Českou televizí a největší soukromou televizní stanicí nepsaná dohoda. A ta zněla tak, že Nova se nebude pouštět do velkých neděleních debat, které přenechá právě ČT. Jistě, svou debatu v podobě nedělní Partie má už nějakou dobu Prima, avšak ta byla vždy až tou třetí vzadu, jakkoliv se jí v posledních letech daří zaujmout publikum a do jejího diskuzního pořadu mnohdy dorazí i zajímavější hosté, kterým se do Otázek Václava Moravce zkrátka nechce.

Hledání moderátora

Jenže Nova je přeci jen jiný kalibr, a když se pustí do nedělní debaty, myslí to vážně se vším všudy. Na koho cílí, je jasné už z reklamní kampaně na pořad, který se jmenuje Za pět minut dvanáct. Z upoutávek zní, že je nejvyšší čas na odpovědi, což je jednoznačná a vcelku vtipná narážka na “Otázky”.

Moderátorem je nepříliš známý Martin Čermák, což je velké překvapení. Už v době, kdy Nova svůj debatní pořad potichu chystala, se mluvilo o jiných jménech. Padal například Reynolds Koranteng, který má zkušenosti s volebními speciály, ovšem ke své smůle, zrovna v tom posledním dosti pohořel a schytal nebývalou kritiku od veřejnosti. Dále se potom mluvilo o Pavlu Štruncovi, který dokonce odešel z konkurenční CNN Prima News, a to prý právě kvůli této nabídce. Jaksi ale zapomněl, že má ve smlouvě konkurenční doložku, což ho postavilo mimo hru a především i perspektivu zaměstnání.

Nakonec tedy padla volba na Čermáka, který se v prvním díle ještě rozkoukával a je zjevné, že mu na této nejvyšší úrovni chybí nějaké ty zkušenosti, které však může rychle získat. Na druhou stranu, jde o příjemnou změnu oproti na oko hyperkorektnímu a strojenému Václavu Moravci. Diváci v poslední době neoceňují ani tak to, jak dobře dokáže moderátor skákat do řeči a opakovat otázky, na které mu stejně nikdo neodpoví, ale spíše to, jak se dokáže napojit na hosty a jakou vytvoří ve studiu atmosféru. Pokud se mu to daří, dokáží hosté sami od sebe říct více, než kdyby je neustále dopaloval uštěpačnými otázkami.

Foto: Česká televize

České televizi se to nelíbí

Zdá se, že právě pro Otázky Václava Moravce půjde o velkou konkurenci. Už jen proto, že jde o již třetí diskuzní pořad vysílaný o nedělením poledni. Nova to sice odůvodňuje tak, že diváci jsou na tento formát zkrátka zvyklí k nedělnímu obědu, ale v zákulisí se mluví o tom, že je to hlavně naschvál vůči České televizi, jejímuž hlavnímu pořadu tak přinejmenším klesne sledovanost. A teď se bude hrát o to, jak moc.

Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí

Jde jen o další projev narůstající nevraživosti mezi Novou v čele bloku soukromých stanic a Českou televizí. Je to totiž právě veřejnoprávní stanice, která těm soukromým leze více a více do zelí ryze komerčními programy, na které navíc láká sponzorské peníze, přestože ze zákona klasickou reklamu vysílat nesmí. To pochopitelně z trhu odsává tvůrce, ale i reklamní peníze. A to vše v době, kdy ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, takže bude ještě silnější konkurencí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 Replies to “Nova udělala České televizi velký naschvál. Moravec už zuří, to jim patří

  1. Českou televizi by měly zrušit je to přežitek a znevýhodněné jiné komerční televize když vyšší poplatek tak úplně zrušit reklamy ,ono z takovým rozpočtem který nemá žádná televize hospodari neprůhledné nikdo neví za co se utrácí v České televizi

  2. Moravec je tak odporný, že na to léta nekoukám. Má manýry řeznického psa. Bohužel na jeho statisícové platy přispívat musim. Je to fialový hnus.

  3. Doufejme, že Nova bude objektivnější a méně tendenční a agresivní k opozici. Čermákovi ačkoliv mu schází zkušenosti by mohl pomoci lidský přístup. Snad nebude mít manýry jako Moravec. Skákání do řeči, tendenční vynucování svých názorů a výslechy jako na gestapu. Možná by mohl vést diskuze jako Xaver Veselý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *