Nové mutace koronaviru mohou udeřit během vteřiny, varuje Prymula. Vakcíny na ně nemusí zabrat, bude nutné pravidelné přeočkování

Přestože se epidemická situace v České republice na první pohled uklidňuje, může jít jen o klamné zdání nebo spíše jakýsi klid před bouří. Tu totiž pravděpodobně již brzy rozpoutají nové mutace koronaviru. Ta britská už se na našem území komunitně šíří. Odhaduje se, že zatím ji má přibližně deset procent nakažených a že do několika týdnů získá nadpoloviční podíl. Míří k nám ale i mutace další, které se zdají být ještě nebezpečnější. Ukazuje se, že na jihoafrickou a brazilskou mutaci nemusí platit vakcíny, kterými se v současné době očkuje, případně ani protilátky, které už mnoho lidí získalo z nákazy původními kmeny koronaviru.

Epidemiolog Roman Prymula potvrdil informace o tom, že nové mutace koronaviru poměrně významně snižují efekt vakcín. Už dnes je jasné, že se očkovací látky budou muset upravovat a lidé si zřejmě nevystačí s jedním očkováním na delší dobu, ale budou jich muset pravidelně absolvovat více.

Vakcína se opravdu může dostat do podoby, v které byla vakcína chřipková, kdy si změny vyžadují to, aby vakcína byla připravována individuálně na každou sezonu. Může se stát, že to opravdu bude jednou za rok, protože mutace viru budou tak rozsáhlé,” řekl Roman Prymula podle idnes.cz.

Odborníci zatím neví, jak dlouho budou samotné vakcíny účinkovat, i kdyby nebyly narušeny novými mutacemi. Novější typy vakcín typu mRNA, které se v současné době v České republice používají, mohou mít podle Prymuly delší účinnost než chystané inaktivované vakcíny. U nich zřejmě bude nutné přeočkování po šesti měsících, zatímco vakcíny Pfizer a Moderna by teoreticky mohly vydržet dva roky.

Nové mutace koronaviru zatím budí strach především proto, že se rychleji šíří. Podle Prymuly je třeba zapomenout na poučku, že rizikový kontakt trvá 15 minut. To už totiž neplatí. Lidé se mohou klidně nakazit za několik sekund. Například britská mutace se podle odhadů šíří až o 40 % rychleji, možná ale ještě více. Ředitel Nemocnice Slaný, Štěpán Votoček, uvedl, že v jeho zařízení se nákaza britskou mutací šířila doslova bleskurychle. Nakazil se každý, kdo prošel kolem.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments