Extrémně slibný lék proti koronaviru se inhaluje jednou denně a nemá vedlejší účinky. Může změnit osud lidstva, prohlásil izraelský premiér

Svět zmítaný problémy s koronavirovými mutacemi a nedostatkem očkovacích látek dostává novou vzpruhu, byť zatím spíše rétorickou v rovině příslibů. Jak včera informovala izraelská média, zdejším vědcům se podařilo vyvinout extrémně slibný lék na koronavirus, který se jmenuje EXO-CD24.

V první fázi klinické studie byl podán celkem 30 pacientům, jejichž stav byl komplikovaný. Všichni se uzdravili, 29 z nich dokonce ve velmi krátkém časovém úseku tří až pěti dnů. Podle zástupců telavivské nemocnice Ichilov, kde byla zkouška prováděna, lék pokračuje do dalších fází klinických studií a mohl by výrazně urychlit zotavení pacientů a tím zmírnit tlak na nemocnice. Právě kvůli němu je dnes zapotřebí uzavírat ekonomiky celého světa a omezovat pohyb osob.

Látku vyvinul izraelský profesor Nadir Arber. Podle něj stačí lék EXO-CD24 inhalovat jednou denně po dobu pěti dnů. Klíčové je, že putuje přímo do plic. Nemá dokonce žádné vedlejší účinky, což je málokdy vídané.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil lék za zázračný a uvedl, že má celosvětový význam. “Přeji vám úspěch,” řekl Netanjahu po schůzce s profesorem Arberem. “Pokud byste něco potřebovali, pomůžeme vám. Tato maličkost může změnit osud lidstva.

Zatímco v prvních měsících po vypuknutí epidemie se velká očekávání kladla především na léky, po zklamání remdesiviru a dalších se do popředí zájmu dostaly vakcíny. U nich se ale teď ukazuje, že jejich rozšíření do celého světa je v krátkém čase extrémně komplikované a navíc vznikají mutace koronaviru, proti nimž už nemusí fungovat. Pozornost se tak opět obrací k lékům. Zprávy o slibné novince tak přicházejí právě včas.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments