Nový ministr Arenberger přinesl svěží nápady. Rektálními testy u dětí ale pobouřil, promluvil Rakušan

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger na vlastní kůži zažívá obtíže s vedením tohoto úřadu, který je v době pandemie jednoznačně nejdůležitějším ze všech a každý den musí přijímat nejrůznější rozhodnutí, která potom ve společnosti budí různé reakce.

Velký rozruch vzbudilo například rozšíření způsobů antigenního testování žáků ve školách. Původně se počítalo s tím, že testy budou co možná nejméně invazivní a budou probíhat z přední části nosohltanu. Jenže Státní ústav hmotných rezerv, který nákupy pro školy zaštiťuje, teď od ministerstva dostal aktualizovaný pokyn. Podle něj už nemusí zajišťovat pouze testy z nosohltanu, ale může jít i cestou takzvaných rektálních testů, tedy takových, jejichž předpokladem je stěr stolice z řitního otvoru.

Z uvedené změny specifikace (rozšíření možných testů např. i o testy rektální či testy s odběrem z nosohltanu) jsem upřímně zděšen a pevně doufám, že se jedná o pochybení či omyl,” napsal na to podle serveru Neovlivni.cz ministr školství Robert Plaga.

A ministerstvo zdravotnictví nešetří ani opozice. “Tady se vláda absolutně zbláznila a nevnímá jak to lidé vnímají,” reagoval na změnu předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan ve svém projevu v Poslanecké sněmovně.

Je zcela jisté, že případné pořízení rektálních testů by u veřejnosti vzbudilo obrovsky negativní reakce. Podobným způsobem se netestuje téměř nikde na světě. Naposledy vlně kritiky čelila Čína, která podle zpráv v médiích nechala rektálním způsobem otestovat některé zahraniční turisty. Například Japonsko potom Čínu oficiálně vyzvalo, aby jeho občany takto netestovala.

V České republice navíc šlo o pořízení testů pro děti ve školách a školkách. V jejich případě jde o ještě citlivější záležitost.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments