Obavy ekonomů se potvrdily. V Česku se rychle zdražuje, dubnová inflace doslova vystřelila

Ekonomové už nějakou dobu varují před tím, že by mohl nastat přesný opak toho, co většina lidí po krizi očekává, tedy přinejmenším stagnaci nebo dokonce pokles cen. Jenže koronavirová epidemie je velmi specifickým typem krize, která teď bývá nejčastěji přirovnávána k přírodní katastrofě.

Ve svém důsledku nejenže ekonomiku dlouhodobě neochromí, ale naopak ji může ještě nastartovat. O to by se měly postarat obrovské částky, které všude po světě, Českou republiku nevyjímaje, do hospodářství míří. A to s sebou ponese také citelné zdražování. Česká národní banka mu přitom zpočátku bude spíše jen přihlížet, aby zajistila, že se česká ekonomika dostatečně ozdraví.

Tento trend potvrdila dubnová inflace, která zastavila do této doby trvající pokles růstu cen. “Dubnová inflace překvapila svojí razancí, když se spotřebitelské ceny oproti předchozímu měsíci zvýšily o 0,5 %,” uvedl ve své analýze analytik ČSOB, Petr Dufek. Ještě více zdražování vynikne v meziročním srovnání. Oproti stejnému období loňského roku jsou ceny vyšší o 3,1 %.

Za současným růstem cen stojí především zdražující alkoholické nápoje a tabákové výrobky, stejně jako pohonné hmoty.

Foto: Shutterstock

Inflace se vrátila nad horní hranici tolerančního pásma ČNB a je dokonce i nad prognózou centrální banky. Je přitom pravděpodobné, že se v blízkosti trojky bude držet i nadále. Velkou neznámou je další vývoj cen ve službách, které po měsících začínají opět postupně fungovat. Jak se projeví znovuotevření v cenách restaurací, hotelů a dalších služeb snad ani nemá smysl v tuto chvíli spekulovat,” uvádí Petr Dufek.

To vše přitom může být teprve začátek. Podle některých ekonomů vstupuje globalizovaný svět do nové éry, kdy se za cenu tolerance vyšší inflace pokusí o významnější modernizační krok ve jménu zelené ekonomiky a robotizace. Čtěte více: Českou republiku čeká inflace, která tu byla naposledy v roce 1998, varují ekonomové. Bude se masivně zdražovat

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments