Obavy se potvrdily, dokonce jsou překonány. Tálibán začal se mstou. Mučí, láme kosti a odřezává kůži

Mírumilovná tvář Tálibánu dlouho nevydržela. Zatímco menší excesy v prvních hodinách a dnech po zabrání Kábulu se daly ještě omluvit malou koordinovaností a divokostí řadových příslušníků Tálibánu, teď už se začínají ukazovat pravé záměry radikálů. Podle všeho se za posledních dvacet let změnili jen velmi málo. Ženy už nesmí na ulici bez doprovodu a aniž by byly zcela zahalené. O tom, že by mohly nadále vykonávat své profese, se jim může jen zdát.

Ozbrojenci Tálibánu také začali systematicky pátrat po spolupracovnících zemí NATO, které následně trestají brutálními způsoby. Podle americké televize Fox News je nejběžnější, že je jednoduše zastřelí nebo oběsí. A to přesto, že vůdci Tálibánu slibovali všem amnestii a nový začátek. Byly však zaznamenány desítky zabití afghánských vojáků, mezi nimi i třech důstojníků.

Bohužel však přibývá také zpráv, že Tálibán své oběti před smrtí sadisticky mučí, jak informuje organizace Amnesty International. Podle ní se to týká především etnické menšiny Hazárů, kterou Tálibánci tradičně nenávidí a považují za největší nepřátele.

Například v provincii Gházni byl zaznamenán incident, kdy radikálové zabili celkem devět mužů, z nichž šest zastřelili a tři umučili k smrti. Jednoho muže dusili jeho vlastním šátkem a pomalu mu odřezávali kůži. U dalšího zase vyzkoušeli postup lámání rukou a nohou.

Podle všeho dochází také k vraždám rodinných příslušníků těch, kdo spolupracovali se spojenci. V západním Afghánistánu byl zastřelen člen rodiny novináře, který pracoval pro německý rozhlas a televizi Deutsche Welle. Tato stanice uvedla, že rádikálové žurnalistu hledali tak, že postupovali dům od domu. Muž už se ale nachází v bezpečí v Německu. Odnesla to tak jeho rodina.

Tálibán zintenzivnil pátrání po všech, kdo spolupracovali s minulým režimem. Když se jim to nepovede, zaměřují se na jejich rodiny, které zatýkají a trestají na základě své interpretace práva šaría,” uvádí aktuální zpráva norské organizace, jež poskytuje informace OSN. Obzvlášť ohrožení jsou ti, kdo pracovali na důležitých postech afghánské armády, v policii a speciálních jednotkách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments