Obavy z třetí dávky vakcíny sílí. V Německu po její aplikaci museli oživovat seniory

V jednom z německých domovů seniorů se po hromadném očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu objevily závažné problémy, informuje veřejnoprávní stanice Westdeutsche Rundfunk.

V domově důchodců v Oberhausenu museli být tři dny po podání třetí dávky vakcíny oživováni dva senioři. Celkem bylo očkováno 90 seniorů, z nichž devět mělo velmi silné reakce, které vyžadovaly ošetření. Nikdo nezemřel.

Městský úřad sdělil, že přibližně u 10 % očkovaných osob došlo k velmi závažným vedlejším účinkům, které se týkaly srdeční činnosti, problémů s dýcháním a neurologických potíží.

Zatím není zcela jasné, zda problémy přímo souvisí s aplikací třetí dávky vakcíny, to je třeba pečlivě vyšetřit. Vedoucí zdravotního úřadu však vychází z toho, že komplikace mohly způsobit různé okolnosti. Jmenuje například dlouhodobou medikaci či dehydrataci.

Úřad však vydal interní zprávu, kterou zaslal očkujícím lékařům. “Nerad bych opomenul Vás o těchto případech informovat,” uvádí se v dopise. “Žádám Vás, abyste sami rozhodli, zda je u vašich pacientů očkování natolik nutné, abyste ho provedli bez doporučení příslušných orgánů.” Spolkové úřady totiž zatím nevydaly jednotné doporučení, koho a kdy třetí dávkou očkovat.

Jeden z lékařů, Peter Kaup, se na základě této informace rozhodl odložit očkování svých pacientů v domovech seniorů, s nímž původně počítal. Chce vyčkat, než dá očkovací komise jednoznačnou zelenou. “Provést teď rychle aplikaci třetí dávky vakcíny je z lékařského pohledu nesprávné,” uvedl Kaup.

Dortmundský virolog Carsten Watzl však varuje předtím, aby se z těchto případů dělaly předčasné závěry. Obává se toho, že by úřady mohly zareagovat příliš ustrašeně, což by mohlo způsobit větší škody.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments