Obchodní řetězce chystají na Čechy velkou habaďuru. Brzy skokově napálí ceny, zase se nedoplatíme

Jedním z aspektů, kterými má být kompenzována úsporná opatření v rámci konsolidačního balíčku, která dopadnou prakticky na všechny domácnosti v České republice, je skutečnost, že by snad konečně měly zlevnit potraviny. Tedy teoreticky a spíše kosmeticky. Stát se totiž odhodlal ke kroku, který byl zapotřebí spíše loni, ale lépe pozdě než nikdy. A sice, že sníží DPH na potraviny.

Jak to bude s cenami potravin

Celé se to lépe poslouchá, než jak to v reálu zřejmě nakonec dopadne. Ve skutečnosti se totiž sazba sníží z 15 % na 12 %, tedy o tři procentní body. Samozřejmě, každé procento dolů potěší, ovšem žádný razantní skok se v tomto případě očekávat nedá. Ovšem na nákupu v hodnotě třeba dvou tisíc korun by už se nějakých 60 korun ušetřit dalo, což je vlastně docela příjemné.

Odborníci se však obávají toho, že ani to reálně nenastane. Hýbání se sazbami daně z přidané hodnoty je totiž vždy ošemetné. Pokud se totiž daň snižuje, využívají toho obchodníci rádi k tomu, aby si navýšili své marže. Spoléhají na to, že nějaké zlevnění stejně nikdo příliš hlídat nebude, a tak si onu šedesátikorunu prostě nechají a na DPH odvedou méně. Zvýší se jim tedy zisk.

Podobné obavy tentokrát zaznívají dopředu, a tak obchodní řetězce ujišťují, že ceny svých potravin v lednu příštího roku, kdy má začít novinka platit, skutečně sníží. To má ale hned několik háčků. V první řadě, nikdo nezjistí, že tak skutečně učinili. Právě v lednu totiž obchodníci obvykle přeceňují své zboží, a to jak směrem dolů, tak většinou nahoru. Ceny začátkem příštího roku tedy budou tak jako tak jiné a efekt snížené sazby DPH už v tom nikdo nedohledá.

Foto: Shutterstock

Zase na nás vyzrají

Podle expertů však řetězce možná zvolí ještě jinou možnost, která jim náramně hraje do karet. V posledních měsících tohoto roku výrazně navýší ceny zboží, čímž si podpoří vánoční sezónu, kdy se tak jako tak hodně nakupuje a na vydávané částky nikdo příliš nehledí. Zisky se tak jen pohrnou.

Čtěte také: Oblíbený český obchodní řetězec náhle krachuje. Je potřeba si dát pozor na nákupy, hroutí se to pod rukama

A když už začnou lidé reptat, tak začátkem příštího roku obchodníci ceny skutečně sníží. A ještě se budou chvástat tím, že dodrželi svůj slib, případně zlevnili ještě více. Jsou to ostatně podobné hrátky, jaké se odehrávají každý týden v rámci slevových akcí. Jedno je zkrátka jisté: na obchodníky si nikdy nepřijdete, vždy budou tahat za delší konec provazu, i když si budete myslet, že šetříte.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments