Obchody mohou mít od středy otevřeno do 21 hodin, ale lidé nemají čas dostat se domů. Absolutní chaos, kritizuje veřejnost vládu

V době, kdy epidemie v České republice rychlým tempem ustupuje, schvaluje vláda nová a nová opatření, zatímco ruší některá z těch stávajících. Znovu tak přiživuje chaos, kdy běžný člověk má velké problémy se v nařízeních vyznat, obzvlášť když jsou často protichůdná.

Sjednocení časů je nesmyslné

Vláda podle nové protiepidemické tabulky nařídila obchodníkům, aby nevpouštěli na prodejní plochu více lidí, než kolik odpovídá 15 metrům čtverečních na jednoho zákazníka. To obchodníci tvrdě kritizují, protože to na ně klade zvýšené nároky na logistiku a zároveň to povede k nižším tržbám. Odhaduje se, že dvacet až třicet procent zákazníků se s tímto opatřením nepodaří prodloužit.

Snad aby nové nařízení ministerstvo zdravotnictví trochu vykompenzovalo, rozhodlo se umožnit obchodníkům mít otevřeno až do 21:00 namísto dosavadních 20:00. Podle ministra Jana Blatného tak dochází ke sjednocení otevírací doby s nočním zákazem vycházení. Už tento výrok ale deklaruje nesmyslnost celé věci. Pokud někdo nakoupí těsně před devátou, musel by se domů teleportovat, aby neporušil nařízení o nočním zákazu vycházení.

Nakupování se do výjimek nevejde

Výjimka z nočního zákazu vycházení je přitom možná pouze při cestách do a ze zaměstnání, při výkonu povolání, zajišťování bezpečnosti, případně venčení psů do 500 metrů od bydliště. Uskutečnit je možné také neodkladné cesty k ochraně života, zdraví nebo majetku. Do ničeho z toho se ale nakupování nevejde.

Lidé tak opět nad vládními škatulaty s opatřeními kroutí jen nevěřícně hlavou. “Když zákazník ukončí nákup v 21:00, nemůže být logicky ve 21:00 doma. Na jednu stranu stát umožní porušit pravidlo a na druhou stranu může vymáhat sankce za nedodržení pravidel. Nebo to chápu blbě já?” píše na Twitteru uživatel Martin.

Obchody mají být otevřené do 21 hodin, zákaz vycházení od 21 hodin. A co vy? Budete přespávat v zelenině, lékárně, nebo v drogerii?” ptá se ironicky Petr.

Je to absolutní chaos. Tahle vláda je tak strašně nekompetentní, že nás všechny ohrožuje,” napsal na svou sociální síť Tomáš.

Foto: Freepik