Oblíbená pochoutka Čechů zmizela nadobro z regálů. Už si ji nekoupíte. Důchodci doslova zuří, to jim neměli dělat

Málokoho napadlo, že k něčemu takovému může docházet, jenže ono se to skutečně děje. Mezinárodní společnosti, které v České republice skoupily téměř veškeré lukrativní potravinářství, v současné době racionalizují výrobu, což vede k jedinému. Některé výrobky vyhazují ze sortimentu, a to klidně bez jakékoliv náhrady.

Velká dobrota končí

Určitým způsobem to bylo vidět už v minulých letech. Velký rozruch vyvolal například přesun výroby piškot, které od té doby už nikdy nebyly takové jako dřív, tedy kvalitní. Dnes je to úplně jiný produkt, jehož obliba prudce klesá. Podobně dopadly Lentilky, jejichž výroba v České republice skončila. Dnes se vyrábějí kdesi v cizině a podle odlišného receptu.

Naposledy společnost Nestlé doslova rozzuřila české spotřebitele, jelikož oznámila konec jedné z nejznámějších českých cukrovinek. Nejde o nic jiného než Rumové pralinky, které se začaly vyrábět již v roce 1965 a od té doby si je mohl kdokoliv koupit.

Společnost oznámila, že k tomuto kroku přistoupila po úvaze o oblibě jednotlivých produktů. Prý do sortimentu neustále zařazuje novinky, které přicházejí na úkor zavedených výrobků, jež naopak vypadávají ven. Tentokrát přišla řada právě na Rumové pralinky, které už si jednoduše nikdy nekoupíte.

Foto: Shutterstock

To má být vtip?

Je však otázka, jak to s tou klesající oblibou bylo. “Když jsem se to dozvěděla, myslela jsem si, že jde o nějakou chybu. Vždyť já si každý týden kupovala alespoň tři balení. Žádnou jinou sladkost nejím, a to už nějakých třicet let,” říká důchodkyně Božena, podle které měli tuto pochoutku rádi i všichni její přátelé.

Zákazníci navíc začali mít obavy, aby Nestlé náhodou v likvidaci dalších oblíbených produktů určených ryze pro český trh nepokračovala. V ohrožení mohou být takové klenoty, jako jsou například tyčinky Margot, Banány v čokoládě nebo Ledové kaštany.

Čtěte také: Jedna z nejoblíbenějších potravin v Česku končí. V obchodech už si ji nikdy nekoupíte, poslední možnost udělat si zásoby

Ukazuje se totiž, že jsou to právě lokální cukrovinky, které mezinárodním řetězcům leží v žaludku. Ty mají totiž v oblibě především obří linky, které vyrábějí sladkosti pro celý svět. Jenže takové Rumové pralinky nebo Margot jinde zkrátka neprodáte. Možná to byl a je ten pravý důvod, proč k podobným zásahům dochází.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

5 Replies to “Oblíbená pochoutka Čechů zmizela nadobro z regálů. Už si ji nekoupíte. Důchodci doslova zuří, to jim neměli dělat

 1. Znám hodně lidí co je kupovali. Dávali si je i do kávy. Já je nemusím. Piškoty, sušenky a oplatky Opavia vyráběné v cizině jsou nekvalitní. Přeslazené a nechutné. Zrovna tak likery (Becherovka) Paní Jourova nám “zařídila” kvalitu potravin a teď dostala za odměnu cenzuru v EU.

 2. Měl by je začít vyrábět Fiala jako vedlejšák.To aby přestal vymýšlet další hovadiny jak nás dostat na kolena a aby věděl co je to práce.A nesnažte se mě napadat,zamyslete se kdo nás rezprodal?ODS a co je Fiala?Člen ODS.

 3. Ne jenom Mrkvička kulhající Kulhánek to jsou esa na mix 24. Ty mají plnou hubu důchodců. Za všechno můžou důchodci. Kdyby nebyli důchodci tak nemají o čem psát. Chce se mě z nich blejt velebnosti. Ubožáci !!!!!!!!!!!!

 4. Jen naivní debilové si myslí,
  že když prodají něco
  zahraniční firmě, že ta firma
  časem nezruší výrobu tohoto
  produktu, jež je konkurencí
  pro jejich výrobky.
  Zdravím vládu, jen tak dále,
  a brzy budem v p….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *