Oblíbený výrobce potravin v Česku náhle končí. Tyhle pochoutky už si nikdy nekoupíte

Česká ekonomika je bohužel ve stavu, kdy je do značné míry ovládána zahraničním kapitálem. To je v západních zemích něco zcela nemyslitelného, tam si rodinné stříbro chrání. U nás tomu tak ale již od devadesátých let zkrátka není. Tehdy se začaly rozprodávat lukrativní podniky, a jediným, kdo na ně měl peníze, byly zahraniční firmy.

Nepovedlo se to

Nějakou dobu se to bralo jako výhoda. Mělo se za to, že velké mezinárodní společnosti zkultivují místní trh. A někdy se taková akvizice skutečně podařila ku prospěchu všem. Příkladem je třeba mladoboleslavská Škodovka. Jinak je tomu ale už v potravinářství. Třeba vstup zahraničních obchodních řetězců nebyl úplně dobrým nápadem, jak se dnes ukazuje. Tyto obchody totiž zákazníky doslova odírají nesmyslně vysokými cenami a prodávají zboží mizerné kvality, což se naplno ukazuje i dnes, kdy snad nemine den, kdy by se v některém z nich nenašlo závadné zboží.

Bohužel i řada tradičních výrobců potravin se dostala do zahraničních rukou, a to mnohdy i celkem nedávno. Příkladem je výrobce znojemských okurek Znojmia, který v roce 2015 odkoupil mezinárodní gigant Orkla. Ten už dříve skoupil i další skvělé české značky, jako je Hamé, Májka, Otma nebo Vitana. Jak se však ukazuje, nemá k nim takřka žádný vztah a nenakládá s nimi nejlépe.

Právě Znojmia to teď odnese se vším všudy, protože její majitel se rozhodl všechny závody tohoto výrobce okurek v Česku uzavřít. Jde o provoz v Bzenci na Hodonínsku i výrobu v Panenských Břežanech. Je to faktický konec této tradiční české společnosti.

Foto: Shutterstock

Zaměstnanci definitivně končí

Okurky Znojmia sice na trhu nadále zůstanou, ale nenechte se mýlit. Už nepůjde o ty tradiční z Česka, ale půjde o zaměnitelnou produkci ze všech možných koutů, zkrátka tam, kde budou zrovna nejlevnější. Takto to mezinárodní řetězce dělají úplně se vším. Hlavní je efektivita a nízké ceny, tradice pro ně žádnou hodnotu nemá.

Už teď probíhá ve výrobních závodech útlum. K jejich definitivnímu uzavření by mělo dojít koncem tohoto roku. Společnost Orkla se přitom ani nenamáhá vzbuzovat dojem, že by snad zaměstnancům těchto závodů dala práci někde jinde. Nikoliv, na 250 lidí bude propuštěno.

Dnes už je jasné, že prodej českých potravinářských firem zahraničním majitelům bylo obrovskou chybou. Jen je škoda, že něco takového už nelze jednoduše napravit a bude trvat celé generace, než se to změní a vyrostou třeba noví čeští premianti v oboru potravinářství.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments