Stát bude důchodcům v Česku vracet velké peníze. Co jim sebrali, to dostanou rychle zpět. Je to pořádný balík

Jedním z nejzářnějších důkazů, že český stát funguje nepříliš efektivním a především hodně drahým stylem, kterému se neformálně přezdívá “ode zdi ke zdi”, jsou změny v důchodech. Stačí si vzpomenout na období po finanční krizi kolem roku 2010 až 2013, kdy se výplaty penzí významně tlumily a senioři zažívali jedno z nejnáročnějších období.

Proškrtalo se to pořádně

Potom se to ale zlomilo a následovaly roky hojnosti, kdy se zase přidávalo opravdu výrazně. Chvíli se to dalo pochopit s odůvodněním, že je třeba dohnat to, co se zanedbalo. Ovšem růst důchodů ne a ne zbrzdit. Nakonec z toho byla celá desetiletka, kdy penze doslova skákaly na vyšší a vyšší úrovně. Výsledkem je to, že průměrný důchod dnes činí pohodlně přes 20 tisíc korun. Čeští důchodci jsou na tom potom dle mezinárodního průzkumu opravdu dobře, dokonce patří ke špičce celého světa a v životní úrovni předbíhají například Německo nebo Finsko.

Ovšem teď se trend opět obrací, protože rychlý nárůst důchodů způsobil to, že je důchodový systém ve velkých potížích a musí se s tím něco dělat. Výsledkem jsou často velmi překotné změny, kdy se významně škrtá ve schématech, které mají za cíl udržovat růst důchodů v linii s růstem inflace a reálných mezd.

Už počátkem roku stát zatáhl za záchrannou brzdu a výrazně proškrtal mimořádnou valorizace penzí, na kterou by už v plné výši neměl peníze. A teď připravil rovnou novelu zákona, která tyto mimořádné valorizace ruší a nahrazuje je speciálním příspěvkem v případě potřeby. Ten ale nebudou pevnou součástí penzí a nebude dále valorizován. Na začátku dalšího roku zmizí a důchod se podle nových parametrů dopočítá pouze jednou ročně.

Foto: Shutterstock

Nejisté peníze

To jsou opravdu zásadní změny v rámci důchodového systému, které do příštích let masivně přibrzdí nárůsty penzí. Je to vidět už na přírůstku plánovaném pro příští rok, kdy si důchodci polepší o pouhých 360 korun, což je jedna z nejnižších částek za poslední roky.

Čtěte také: Důchodci jsou nahraní. Ceny přímo pro ně razantně stoupají, brzy se nedoplatí. Udělali jim nehezkou věc

Vše ale nakonec může být úplně jinak. Byl totiž podán podnět k Ústavnímu soudu, který označuje aktuální změny za protiústavní. Je tedy docela možné, že vše bude zvráceno a stát bude muset důchodcům zpětně vyplácet opravdu velké peníze, které jim v rámci seškrtání valorizací uzmul. Zejména v případě letošní mimořádné valorizace totiž postupoval retroaktivně, což je v rozporu s právem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

41 názorů k článku “Stát bude důchodcům v Česku vracet velké peníze. Co jim sebrali, to dostanou rychle zpět. Je to pořádný balík

  1. Hmm, to je zajímavé. Znamená to snad, že důchodci dostanou příspěvek k důchodu s platností do konce kalendářního roku, neboli od Nového roku se jim důchod vrátí na původní výši, ale ceny se pochopitelně nikam vracet nebudou ?? To by byla “krádež za bílého dne” přesně ve stylu Fialový vlády.
   No snad i to jejich lhaní má své meze a k něčemu podobnému se nesníží…

 1. Klidně si ten svůj důchod vyměním z nějakým chudákem z Německa, Finska nebo Řecka a klidně budu trpět za ně.

  1. To je lež. Naše důchody jsou menší než z Německa nebo Řecka. To by museli srovnávat jen důchody v bývalé NDR a ani to by nesedělo.

   1. Ale sedělo. Navíc se v tom porovnání nepočítají jen důchody ale mnoho jiných aspektů, jako třeba náklady na bydlení, dostupnost zdr. Péče a další. A ne, nepočítal to nikdo z ČR.

 2. No už se nemůžu dočkat obří sumy. Když jsem měl dostat 700kč, tak jsem dostal 300. No a teť očekávám superčástku 150. Suma sumáru v současné době beru 18.125 . To je ta průměrná penze 20000. Asi neumím počítat.

 3. Pokud se politikům a ostatním zdá, že se moc přidává důchodcům tak ať si tedy stejnou částku přidávají nejen politici,ale i státní zaměstnanci. Uvidíme pak zda se opravdu nepřiměřeně přidává důchodcům. A třeba ať si přidají dvojnásobek zvýšení důchodu, jsou to jenom přeci politici.

  1. Oni si přidají tolik co činí celý průměrný důchod. Na důchody není, ale na podpory přistěhovalců je dost. Výsměch důchodcům je podpis Rakušana. Brát muslimy nebo platit za každého odmítnutého 1/2 milionu. Že jsou to dva průměrné důchody nikomu nevadí? Budeme trpět rizikem Islámu, nebo platit výpalné?

   1. Velká část těch přistěhovalců taky pracuje a odvádí daně. Přesto je u nás nízká nezaměstnanost a podnikatelé mají problém sehnat lidi. Co tam máte dál?

  2. Jsem státní zaměstnanec a můj plat je jen o málo vyšší než průměrný důchod. Vysvětlíte mi to?

   1. A mohu se zeptat o kolik je “to málo” Váš plat ( jako státní zaměstnanec )vyšší než průměrný důchod? Dnes politici tlučou veřejnosti do hlavy,že se v životě důchodci neměli tak dobře jak dnes..!! Zapomněli dodat,že se,ale vše skokové zdražilo až neúnosně jak pro zejména ovdovělé důchodce,matky samoživitelky, tak pro všechny,takže p.Stanislave – zprůměrovaný důchod 20 tisíc všichni nemají,a pokud máte plat jen o málo vyšší jak píšete než průměrný důchod..uvažujte o jiném zaměstnání, však nám důchodcům politici doporučují ať si jdem také ještě přivydělat…

    1. Má žena, která celý život měla nízký plat (odhaduji tak 1.2 minimálního), ale pracovala celou dobu, má přes 19 tisíc (čistého). Chudáci nejsou důchodci, znám jich mnoho a nestěžují si. Chudáci jsou rodiny s dětmi, samoživitelky a samoživitelé.

  3. Oproti zaměstnaným lidem se důchodci mají nyní lépe než za Babiše a dokonce ještě lépe než za Kalouska. Ale to se holt v řetězových mailech nedočtete.

 4. Pozpochyby vláda porušila zákon. Věřím však, že Ústavní soud půjde vládě na ruku a nějak se z toho vylže. Pokod by šlo o platy soudců tak to by bylo jiná.

 5. Tato vláda je hrob lidu českého národa hlavně že se dává těm zmetkum ukrajinskim na vše a ještě jim tam cpou další zbraně a finance co ukradli důchodcům a matkám samozivitelkam to je hanba národa jsou to vlastizradci a za to je trest na doživotí

 6. Z důchodu 14.000,- prostě MUSÍM vyžít. A pokud mě částka nestačí, pravděpodobně někde dělám chybu…

  1. Pokud máte 14 tisíc, tak jste určitou část života neodváděl do soc.ani korunu. Nemusela to být vaše chyba. Ale stalo se. Tak co se divíte?

 7. Tak tohle je zase žvást.. určitě se můžeme srovnávat s Němci.. pan pisálek ví tak akorát kulové

 8. Proč tedy neplují naší důchodci po Středozemním moři na dovolených ap. Tyhle kecy o německých duchodcich si laskavě nechte pro sebe. Kdyby se měli ti naši tak jako oni, tož to by bylo fajn.

 9. Mám 10 tisic je to moc málo a to mam střední ekonomickou školu a 3 děti cely život jsem pracovala
  Katastrofa

  1. To není možné, mám také SEŠ, 2 děti a také jsem celý život pracovala. Odpracováno mám 40 let, včetně mateřské a důchod mám 24 000:-. Není to mnoho, ale více než 10 000:-

 10. Ten članek je účelový! Peníze nás poplatníků se přerozdělují, tak aby UA v ČR žili v blahobytu a vali se ty peníze od důchodců, kteří se nemají jak bránit! 5demolice je ostudou pro nás, ale co jsme si zvolili to máme, ale já je rozhodně nevolil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *