Stát bude důchodcům v Česku vracet velké peníze. Co jim sebrali, to dostanou rychle zpět. Je to pořádný balík

Jedním z nejzářnějších důkazů, že český stát funguje nepříliš efektivním a především hodně drahým stylem, kterému se neformálně přezdívá “ode zdi ke zdi”, jsou změny v důchodech. Stačí si vzpomenout na období po finanční krizi kolem roku 2010 až 2013, kdy se výplaty penzí významně tlumily a senioři zažívali jedno z nejnáročnějších období.

Proškrtalo se to pořádně

Potom se to ale zlomilo a následovaly roky hojnosti, kdy se zase přidávalo opravdu výrazně. Chvíli se to dalo pochopit s odůvodněním, že je třeba dohnat to, co se zanedbalo. Ovšem růst důchodů ne a ne zbrzdit. Nakonec z toho byla celá desetiletka, kdy penze doslova skákaly na vyšší a vyšší úrovně. Výsledkem je to, že průměrný důchod dnes činí pohodlně přes 20 tisíc korun. Čeští důchodci jsou na tom potom dle mezinárodního průzkumu opravdu dobře, dokonce patří ke špičce celého světa a v životní úrovni předbíhají například Německo nebo Finsko.

Ovšem teď se trend opět obrací, protože rychlý nárůst důchodů způsobil to, že je důchodový systém ve velkých potížích a musí se s tím něco dělat. Výsledkem jsou často velmi překotné změny, kdy se významně škrtá ve schématech, které mají za cíl udržovat růst důchodů v linii s růstem inflace a reálných mezd.

Už počátkem roku stát zatáhl za záchrannou brzdu a výrazně proškrtal mimořádnou valorizace penzí, na kterou by už v plné výši neměl peníze. A teď připravil rovnou novelu zákona, která tyto mimořádné valorizace ruší a nahrazuje je speciálním příspěvkem v případě potřeby. Ten ale nebudou pevnou součástí penzí a nebude dále valorizován. Na začátku dalšího roku zmizí a důchod se podle nových parametrů dopočítá pouze jednou ročně.

Foto: Shutterstock

Nejisté peníze

To jsou opravdu zásadní změny v rámci důchodového systému, které do příštích let masivně přibrzdí nárůsty penzí. Je to vidět už na přírůstku plánovaném pro příští rok, kdy si důchodci polepší o pouhých 360 korun, což je jedna z nejnižších částek za poslední roky.

Čtěte také: Důchodci jsou nahraní. Ceny přímo pro ně razantně stoupají, brzy se nedoplatí. Udělali jim nehezkou věc

Vše ale nakonec může být úplně jinak. Byl totiž podán podnět k Ústavnímu soudu, který označuje aktuální změny za protiústavní. Je tedy docela možné, že vše bude zvráceno a stát bude muset důchodcům zpětně vyplácet opravdu velké peníze, které jim v rámci seškrtání valorizací uzmul. Zejména v případě letošní mimořádné valorizace totiž postupoval retroaktivně, což je v rozporu s právem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments