Důchodci jsou nahraní. Ceny přímo pro ně razantně stoupají, brzy se nedoplatí. Udělali jim nehezkou věc

Ačkoliv Český statistický úřad dnes informoval o tom, že celková míra inflace opět poklesla, což už je možné považovat za jednoznačný trend, jakkoliv se nacházíme na stále velmi vysokých úrovních, úleva to zdaleka není pro všechny. Ba právě naopak, pro některé skupiny obyvatelstva se zdražuje více než pro jiné.

Velká cenová rána

Zatímco celková inflace poklesla na 8,5 %, ta pro domácností důchodců se nachází nad hranicí 11 %,” uvedl na svém Twitteru ekonom Jakub Seidler. Hlavní příčinou podle něj přitom jsou vyšší ceny, které musí důchodci platit za bydlení. V jejich případě jde o 22% nárůst oproti loňskému roku, zatímco v případě běžné domácnosti to je pouhých 12,7 %. Důvodem je hlavně skutečnost, že ve spotřebitelském koši důchodců má bydlení podstatně vyšší váhu. Je to dáno tím, že velkou část svých příjmů dávají právě za něj.

Bohužel už to teď s inflací, tedy zdražováním, nevypadá zase tak optimisticky jako před pár měsíci, kdy se zdálo, že se v příštím roce skutečně dostaneme na Českou národní bankou cílovaná dvě procenta. Zdá se totiž, že pokles inflace povážlivě brzdí a do konce roku už bychom se podle ekonoma Lukáše Kovandy měli pohybovat právě kolem současných osmi procent. Nějaký výraznější pokles už tedy až do Vánoc neuvidíme.

Foto: Shutterstock

Změny v důchodech nepomohou

Rozhodující potom bude počátek příštího roku, kdy má dojít k přecenění zboží a také započtení daňových změn, a to zejména v případě daně z přidané hodnoty. Ze současné pozice je velmi složité to predikovat, a ačkoliv většina ekonomů očekává, že inflace výrazněji poklesne, zdaleka to nemusí být ke kýženým dvěma procentům. A nakonec se může ukázat, že tu budeme mít efekt zdražování dlouhodobě, jak se mnozí obávají.

Právě pro důchodce by to mohlo být mimořádně nepříjemné. Nově byly totiž zrušeny mimořádné valorizace, které jim penze dorovnávaly právě o inflaci, z čehož tato skupina obyvatel velmi těžila, jelikož například zaměstnanci si o něčem podobném mohli nechat jen zdát. Teď by inflace v případě penzí měla být řešena jednorázovými doplatky a přepočtem vždy na začátku roku, což bude pro seniory finančně méně výhodné a mohlo by je to vystavit cenovému tlaku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments