Důchodci v Česku dostanou pořádně přidáno. Konečně, budou kasírovat pěkný balík. Navíc speciální příspěvky

Důchodci už si mohli připadat, jakoby to měli být právě oni, kdo ponesou veškerou zátěž konsolidace veřejných rozpočtů. Pravdou totiž je, že problémy, které celá země řešila v posledních letech, se jich příliš netýkaly. Inflace je vlastně obešla obloukem, protože jim byly penze neustále dorovnávány na aktuální cenovou hladinu, jak vyžadoval mechanismus mimořádné valorizace.

Hezké peníze

To však způsobilo, že po předchozím velmi vydatném růstu důchodů v posledních třech letech vyrostly takřka o třetinu, aby dorovnaly právě onu inflaci. O tom si ale například zaměstnanci mohli nechat jen zdát. Jim se mzdy zdaleka takovým způsobem nezvedly. Navíc se ukázalo, že takto rychlé zvyšování důchodů už zkrátka není udržitelné.

Přesto se s navyšováním důchodů nadále pokračuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí už oznámilo, že od příštího roku se penze navýší o 360 korun. V průměru tak budou senioři dostávat už velmi slušný balík peněz, a sice 20 693 korun. Už definitivně jsme překonali dvacetitisícovou hranici, která byla ještě nedávno v podstatě nepředstavitelná.

Pohled jednotlivých důchodců na jejich penze se však překvapivě liší. Jedni jsou spokojeni, zatímco druzí žehrají na to, že navyšování už není tak rychlé jako v minulosti. “Všechno hrozně zdražuje a oni nám ještě zruší mimořádnou valorizaci? Beru sice přes dvacet tisíc důchod, ale po zaplacení nájmu a poplatků mi zbývá sedm tisíc, ze kterých musím poplatit všechno ostatní,” líčí nespokojená paní Anežka Králová z Plzně.

Foto: Shutterstock

Názory se různí

Svými slovy naráží na skutečnost, že v rámci nové novely důchodů dochází skutečně ke zrušení mimořádné valorizace. Ovšem nikoliv bez náhrady. Na její místo nastoupí speciální příspěvky, které budou fungovat podobným způsobem. Jakmile roční kumulovaná inflace překročí hranici 5 %, dojde k výpočtu tohoto příspěvku a jeho výplatě ke všem důchodům. Nepůjde však o trvalou součást důchodů jako dosud. Dopočet potom proběhne v rámci řádné valorizace v lednu.

Bylo to potřeba. Důchody se nám v posledních letech zvyšovaly příliš vysokým tempem. Mám úspory, nejsem na tom závislý a rozhodně nechci, aby to potom musely platit moje děti,” říká k výši důchodů pan Miroslav. Podle něj by bylo ideální, kdyby se penze na pár let zmrazily, než je celkový výkon české ekonomiky znovu dožene.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments