Obří bouře ukázala starý zapomenutý svět

Během posledních několika desetiletí nám příroda ukázala, čeho všeho je schopná. Bohužel mnohdy také to, jak ničivou sílu má, a že není radno si s ní zahrávat. Nejedná se však o jediné, co nám ukázala, v jednom, ne tak dávném případě se díky ní odkrylo něco naprosto neočekávaného a obrovsky překvapujícího.

Bouře Hannah

Bouře Hannah udeřila koncem dubna roku 2019 se silou větru až 131 kilometrů za hodinu. Hnala se přes Irsko do Velké Británie a způsobila nadměrné přívalové deště.

Utajených 4500 let

Leč se tyto přírodní katastrofy vnímají pouze v negativním slova smyslu, bouře Hannah s sebou přinesla i zcela pozitivní jev z minulosti, ze kterého se bude čerpat i v budoucnosti. Díky erozi, kterou bouře způsobila v částech západního Walesu, se odhalily zbytky dávného lesa, tyto zbytky jsou zkamenělé. Po neuvěřitelných 4500 let byly potopeny pod mořskou hladinou.  

Celý les se rozprostírá na neuvěřitelné rozloze o přibližných dvou kilometrech. Dokonale lemuje tamní pobřeží. Čemu se dá těžko stále věřit, tak je fakt, že stále jsou rozpoznatelné části stromů, bývaly tam borovice, vrby, břízy či duby. V jaké době tu stromy stávaly? Pravděpodobně se jednalo o dobu sahající až 6000 let dozadu. V této době země v těchto místech nebyla pod hladinou moře, jak jsme ji znali my v této době.

Objev a jeho důležitost

Objevením takového úkazu se dají načerpat nové poznatky a objevy z doby tisíce let staré. Dají se vystopovat změny, porovnat stará fakta s těmi aktuálními.

Co tehdy způsobilo absolutní zaplavení lesa? V důsledku globálního oteplování by to měla způsobit stoupající hladina moře. Co z toho však plyne? V té době, před přibližně 4500 lety, bývala tato destinace výrazně sušší, než je tomu v dnešní době. Současně měla i jiné klima a ekosystémy v té době fungovaly také odlišně. Spojením těchto faktorů se stalo právě zmíněné zaplavení, které dokázalo v sobě tyto krásy po tolik dlouhých let udržet.

Jelikož se jedná o úkaz tolik let starý, který je také tak náchylný na jakýkoliv vnější vjem, je nutné ho patřičně ochraňovat, aby se z důkazů nestaly jen prostá vzpomínky. Z toho důvodu je přístup do této oblasti patřičně vymezen a zároveň byla tato část vyhlášena jako oblast speciálního vědeckého zájmu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Foxnews, Frieze, TheSun, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments