V roce 1973 předpověděl počítač budoucnost lidstva až do roku 2040. Strefil se přesně

O nových a zaručených proroctvích předvídající konec světa se dozvídáme prakticky neustále. Ať už jde o Nostradama nebo konec Mayského kalendáře, nedej bože Babu Vangu. Jelikož zatím k žádnému globálnímu kolapsu nedošlo, můžeme se o důvěryhodnosti těchto věšteb dohadovat. Ale možná nevíte, že jedna méně známá předpověď z roku 1973 varuje před koncem lidstva už v roce 2040. A nejedná se o žádný výmysl kdejaké čarodějnice. Toto varování vydala sama technika, konkrétně počítač.

World One jako novodobá Sibyla

Vědci z MIT původně stvořili program zvaný World One proto, aby vymodeloval, jak by si svět mohl udržet svůj růst. Program stvořil počítačový expert Jay Forrester na objednávku Římského klubu, což je organizace sdružující bývalé světové hlavy států, myslitele, vědce a byrokraty OSN, s posláním „podporovat porozumění globálním výzvám, kterým lidstvo čelí, a navrhovat jejich řešení prostřednictvím vědy“. World One se díval na svět jako na jeden systém. Zpráva to nazvala „elektronickou prohlídkou našeho chování od roku 1900 a toho, kam nás toto chování zavede“. Program vytvořil grafy, které ukazovaly, co se stane s planetou desítky let do budoucnosti. Vykreslovala statistiky a předpovědi pro takové proměnné, jako je populace, kvalita života, zásoba přírodních zdrojů, znečištění a další. Podle trendových linií bylo vidět, kdy by se krize mohly odehrát. A bohužel se nejedná o nijak vzdálenou budoucnost. Podle výsledků dojde do roku 2040 ke globálnímu kolapsu, pokud expanze populace a průmyslu bude pokračovat na současné úrovni.

Světlé zítřky? Nevypadá to

Milníkem výpočtů měl být už rok 2020, kdy měla dramaticky klesnout kvalita života. Program doslova uvádí, že „…kolem roku 2020 se stav planety stává velmi kritickým. Pokud s tím nic neuděláme, kvalita života klesne na nulu. Znečištění se stane tak vážným, že začne zabíjet lidi, což zase způsobí úbytek populace, nižší než v roce 1900. V této fázi, kolem roku 2040 až 2050, civilizovaný život, jak jej známe na této planetě, přestane existovat.”

V roce 2020 sice svět nejvíc trápila pandemie Covid-19, ale samotná předpověď byla poměrně přesná. Náhoda? Římský klub na základě výsledku programu World One apeloval na vyspělé národy, aby přestaly hltat přírodní zdroje a začaly se chovat více úsporně. Bohužel tzv. Zelená dohoda pro Evropu byla podepsána až v roce 2008 a ačkoli je jejím cílem snížit do roku 2030 emise, můžeme jen doufat, že to konec naší civilizace pomůže odvrátit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Futurezone, BigThink, YouTube

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments