Od 1. ledna 2024 obrovská změna. Týká se všech majitelů občanských průkazů v České republice, musíte jednat

Pamětníci si možná ještě vzpomenou, jak vypadaly občanské průkazy dříve. Nejprve šlo o objemnou knížku, následně nepříliš kvalitní velkou kartu a teprve v posledních letech tu máme kartičku ve velikosti kreditní karty, která má navíc i řadu bezpečnostních prvků. Relativně nedávno byly potom občanky rozšířeny o elektronický čip, se kterým panovaly velké plány, ale zatím se nic moc z toho nerealizovalo.

Konečně něco pro lidi

Ovšem doba nás už zase předbíhá. Ukázalo se, že pro mnohé už je nošení občanského průkazu při sobě, což je zákonná povinnost, obtěžující. Musíte neustále myslet na nějakou kartičku, i když už u sebe třeba vůbec nemáte peněženku, jelikož všechny platby řešíte pomocí mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Nehledě na možnost ztráty občanky.

Řada lidí tak už dnes volí jakési provizorní řešení, kdy mají občanský průkaz vyfocený a v případě kontroly ukazují právě tento sken v mobilním telefonu. Ovšem to je nedostatečná identifikace, a přestože s tím můžete někoho takříkajíc “ukecat”, spoléhat se na to jednoduše nejde.

Stát jakoby si z toho ale vzal poučení a poměrně nečekaně nabídl moderní řešení v podobě mobilní aplikace eDoklady. Ta umožní si zcela oficiálně nahrát občanský průkaz a prokazovat se jím v této podobě. Půjde o legitimní formu identifikace osoby, takže vám ji nebude nikdo moci odmítnout. Konečně tak budete mít nejdůležitější průkaz vždy pod kontrolou hezky v mobilu.

Od ledna 2024 budete moci eDoklady použít na ústředních úřadech a postupně i na dalších místech,” uvádí příslušný web eDoklady. Vše tedy začne fungovat již 1. ledna 2024, kdy si budete moci aplikaci stáhnout, aktivovat a nahrát do ní občanku. “Vaše stávající kartička zůstane nadále platná všude.

Díky přehledné aplikaci si úřady či banky načtou jen ty údaje, které potřebují. / Foto: eDoklady.cz

Naprosté bezpečí a komfort

Jak už bylo uvedeno, od ledna bude elektronický občanský průkaz přijímán na ústředních správních úřadech a od 1. července 2024 potom na dalších státních orgánech a krajích a obcích s rozšířenou působností.

Plnohodnotný provoz se potom očekává od 1. ledna 2025, kdy budou moci elektronickou občanku využívat ke kontrole už úplně všichni, včetně soukromých osob. Budete se takto moci prokázat například v bance nebo u nějaké jiné společnost, od které čerpáte služby.

Velkou výhodou je mimo jiné i bezpečnost takového dokladu a nemožnost jeho zfalšování. “Občanku v eDokladech není možné zflašovat. Zašifrované údaje se u ověřovatele rozšifrují a tím se ověří jejich platnost. Nikdo se za vás nebude moct vydávat,” uvádí oficiální web.

Lidé jsou z této novinky každopádně nadšeni. “Nemohu věřit vlastním očím, že se v České republice něco takového odehrává. Tohle je skutečně změna k lepšímu, kterou jsem si dlouho přál. Peněženku již vůbec nenosím, pro mě je základ mobil. A teď si tam konečně budu moct dát i občanku a nepřemýšlet o tom, jak strčím kartičku,” říká k novince pan Dalibor z Tanvaldu.

Foto: Státní tiskárna cenin

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments