Staré občanky končí, od pondělí vydává stát nové. Šéf úřadu popsal, čím se liší od těch stávajících. Změn je celá řada

Od pondělí vydává Česká republika nový typ občanských průkazů, který se od toho stávajícího v mnohém liší. Změna vychází z protiteroristických opatření Evropské unie. Občanky tak nově obsahují například biometrické údaje, díky nimž budou mnohem více zabezpečené.

Průkazy musí mít nově od 2. srpna povinně biometrické údaje. Je v nich tedy nové vysoce zabezpečené paměťové médium bezkontaktního čipu, které obsahuje otisky prstů a zobrazení obličeje držitele. Otisky se ukládají jen u lidí starších dvanácti let, děti do dvanácti let tam budou mít jen zobrazení obličeje,” vysvětlil pro server idnes.cz Jan Stiebitz, vedoucí oddělení občanských průkazů odboru správních činností ministerstva vnitra.

S tím je spojena skutečnost, že na zadní straně občanského průkazu je vyobrazen biometrický znak v podobě malého obdélníčku s kolečkem ve zlatavé barvě. Na přední straně je potom modrý obdélníček, který zahrnuje kolečko se zlatými hvězdami. Uprostřed jsou pak dvě písmena, která označují zemi, v případě České republiky CZ.

Nutnost biometrických údajů iniciovala Evropská unie. Vyhází z toho, že občanské průkazy v EU už neslouží pouze k vnitrostátní kontrole, nýbrž i té přeshraniční. Biometrie má za cíl, aby na doklad necestovala jiná osoba.

Nové občanky se ale mění i v jiných aspektech. “Nově se v nich neuvádí akademické tituly, takže občané již nemohou požádat o vydání nového občanského průkazu z důvodu získání nového titulu,” vysvětluje Jan Stiebitz.

Důležitá je informace, že s výměnou občanského průkazu nemusíte spěchat. Ten stávající můžete bez problémů používat do konce jeho platnosti, následně vám bude vystaven nový, který už bude obsahovat biometrické údaje. Dřívější změna pochopitelně nastane třeba v případě změny trvalého bydliště nebo uzavření sňatku.

Na druhé straně ale nový občanský průkaz lze dostat i dříve na základě žádosti. Úřad vám ho vydá takzvaně “z osobních důvodů”, ale za poplatek 200 korun.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments