Odmítači mají problém. Teď už mohou přijít o práci i mzdu

V české populaci je stále velká skupina lidí, která a priori odmítá jakákoliv vládní opatření, ať už se týkají nošení roušek, podstupování testů nebo třeba očkování. Dochází tak k naprosto kuriózním situacím, kdy si tito lidé na sociálních sítích sdílejí návody, jak přešít označení z certifikovaných respirátorů například na kusy záclon apod. Mnoho lidí se také v žádném případě nechce nechat testovat, protože se domnívá, že jim to může poškodit zdraví, případně že jim tímto způsobem bude vpraven do těla čip.

Jenže zatímco dosud se testování skutečně mohli poměrně jednoduše vyhýbat, teď už to tak jednoduché nebude. Vláda totiž uvedla v platnost opatření, které zakládá povinnost firem zajistit pravidelné testování zaměstnanců.

Pokud by nějaký zaměstnanec testování odmítl, může v krajním případě přijít i o práci. “Z pohledu pracovního práva je takové odmítnutí porušením pracovněprávní povinnosti zaměstnance. Nechat se testovat na covid je tedy podobné, jako když se zaměstnanec musí podrobit kontrole, zda není pod vlivem alkoholu nebo drogy,” uvedl právník Michal Peškar z kanceláře Randl Partners pro server Lidové noviny. “Za porušení je možné zaměstnance písemně upozornit na možnost výpovědi, předat mu vytýkací dopis. Pokud by šlo o opakované jednání nebo nějak jinak závažnější porušení, lze pak uvažovat i o ukončení pracovního poměru.

Zaměstnavatelé přitom nebudou smět neotestované zaměstnance pustit na pracoviště. Pokud se tak někdo odmítne testu podrobit, může přijít o mzdu za danou dobu. Jeho absence bude považována za zameškanou pracovní dobu. Zaměstnanci navíc v takovém případě hrozí pokuta až 50 tisíc korun, jak vyplývá z pandemického zákona.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments