Světoví ekonomové pracují se dvěma scénáři. Oba jsou velmi temné, obzvlášť pro Českou republiku

Občané, podnikatelé a státy se musí podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v důsledku pandemie nemoci Covid-19 připravit na obzvlášť těžké a dlouhotrvající následky.

Podle OECD svět aktuálně prodělává nejhorší zdravotnickou a hospodářskou krizi od druhé světové války, která skončila před 75 lety. Zástupci organizace to uvedli na konferenci v Paříži v rámci své zprávy o konjunktuře.

Náplasti je třeba dobře zacílit

Vyšší zadlužení veřejných financí je v této situaci sice nevyhnutelné, ale podle hlavní ekonomky OECD musí být dluhem financované výdaje extrémně kvalitně zacílené tak, aby podpořily nejslabší skupiny a zároveň nastartovaly investice. Ty jsou nutné pro to, aby se hospodářství postavilo zpět na nohy a stalo se odolnějším vůči krizím.

Dokud nemáme k dispozici vakcínu nebo opravdu účinný lék, které budou dostupné pro všechny, musí politici po celém světě postupovat velmi opatrně,” uvedla Laurence Boone.

OECD přitom představila dva scénáře možného vývoje. První z nich počítá s tím, že koronavirus už zůstane do značné míry potlačený a kontrolovatelný. Druhý scénář je o poznání pesimističtější a vychází z předpokladu, že se do konce roku objeví druhá vlna epidemie. V takovém případě by hospodářství eurozóny propadlo o 11,5 %.

Čtěte také: Čekání na druhou vlnu

Zajímavé je, že v případě prvního scénáře není pokles ekonomiky zase o tolik menší. Pokud bychom koronavirus udrželi na uzdě, poklesne hospodářství eurozóny o 9,1 %. V obou případech budou nejpostiženějšími zeměmi Španělsko, Francie, Itálie a Spojené království.

Čísla pro Českou republiku nepotěší

Bohužel ani pro Českou republiku nejsou čísla vůbec příznivá. Ze všech států světa ji OECD řadí na páté místo z hlediska toho, jak moc ji koronavirová krize zasáhne po ekonomické stránce. V případě optimistického scénáře spadne česká ekonomika o 9,6 %, pokud by přišla druhá vlna, je třeba počítat s propadem až 13,2 %. Vzhledem k tomu, jak relativně dobře zatím koronavirovou epidemii zvládáme, to může být překvapivé. Důvodem je ale především výrazná orientace české ekonomiky na export, který se masivně propadl.

Propočet změny HDP jednotlivých zemí podle OECD

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments