Okamurova SPD už je silnější než ODS. Ta musí vyměnit Fialu, jinak propadne celá koalice, nabízí se silný kandidát

Zatímco hlavním tématem říjnových parlamentních voleb je otázka, zda se hnutí ANO dokáže udržet na špici a v druhém sledu, zda dokáže Andrej Babiš sestavit další svou vládu a nakolik mu v tom může pomoci jeho spojenec, prezident Miloš Zeman, volby nabídnou i řadu dalších zajímavých soubojů a příběhů.

Jeden z nich se odvíjí kolem koalice Spolu, kterou po dlouhých diskuzích dali dohromady ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zatímco pro dvě menší strany je jednoznačným důvodem snaha zachránit se na na parlamentní půdě, kterou by samy o sobě neměly jistou, v případě ODS byla motivace jiná: alespoň v koalici se pokusit vyhrát volby a získat tak post předsedy vlády.

Jak se ale ukazuje, plán se nedaří. Koalice se sice do Poslanecké sněmovny dostane bez větších problémů a na pozici třetí síly už jí zřejmě nikdo neohrozí, jenže to je málo. Projekt Spolu vznikal jednoznačně za účelem volby vyhrát, jinak z hlediska ODS neměl valného smyslu. Jenže namísto toho, aby nově vytvořené seskupení sílilo, z posledních průzkumů vyplývá, že spíše slábne. Dva dubnové průzkumy od společností Kantar a Stem koalici přisuzují 16 až 17 % hlasů. Pokud bychom předpokládali, že TOP 09 a KDU-ČSL přinášejí každá přibližně po čtyřech procentech, znamenalo by to, že ODS do balíku dodává nějakých osm až devět procent. To je žalostně málo.

Vždyť dubnový průzkum agentury STEM dává i takové ČSSD, která je dnes jen stínem dávné slávy, 7 %. Obzvlášť bolestivý pohled musí pro ODS být na preference Okamurovy SPD. Ta se dlouhodobě stabilně drží nad deseti procenty a v posledním průzkumu se dostala dokonce na 12,8 %. To jsou čísla, o kterých si samotná ODS může nechat jen zdát. Je to obzvlášť tristní proto, že část pravicových voličů nebude SPD volit z principu, a přesto je tato strana dlouhodobě úspěšnější než ODS.

Volební model s ohlášenými koalicemi – simulovaný výsledek voleb – duben 2021 (v %). / Foto: agentura Stem

Lídři koalice Spolu do zemdlení opakují, že průzkumy nemusí být přesné a že jim příliš nevěří. Neváhají dodávat, že stále míří za celkovým vítězstvím. Ale vzhledem k průzkumům i tomu, co veřejně předvádějí, něco takového vůbec neodpovídá.

Jako největší problém se jeví slabý lídr, což platí jednotlivě pro ODS i pro celou koalici. Petr Fiala dokázal stranu před lety stabilizovat a poskytnout jí ochranu před klientelismem, kterým byla do té doby proslulá. Bohužel už se dlouho ukazuje, že jeho potenciál se vyčerpal a především, že není materiálem na charismatického vůdce do voleb.

Pokud by ODS a tím i koalice chtěla výrazněji uspět, musela by lídra vyměnit. V ODS přitom politik, který by tuto roli zvládl, už vyrostl. Je jím jihočeský hejtman Martin Kuba, jedna z nejviditelnějších tváří koronavirové krize a velmi aktivní a především viditelný politik, který dokáže trefně pojmenovávat problémy a nezabředávat přitom do filozofických klišé, jak to často činí právě Fiala, který mnohým připadá příliš suchý a coby univerzitní profesor také odtržený od reality.

Volební model se stranami samostatně – simulovaný výsledek voleb – duben 2021 (v %). / Foto: agentura Stem

Na změnu by v tuto chvíli ještě nebylo pozdě. Šlo by o ten tolik potřebný impuls, aby energie nahromaděné v koalici dokázala konečně explodovat. Je ale nepravděpodobné, že se k tomuto kroku ODS uchýlí. Nejen ona, ale i zbylé dvě strany už se sešikovaly za Petrem Fialou a svorně míří k volební porážce. Do Sněmovny se dostanou, ale jejich hlas bude významně slabší, než by si představovali. O nějakých úvahách o premiérství pro Fialu pak nemůže být ani řeč.

Foto: ODS

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments