Účastníci schůzky už nemohli mlčet. Hamáček chtěl zradit národ, musí okamžitě skončit

Jak se zdá, Rusko nemá v České republice jen jednoho vysoce postaveného činitele, který lobbuje za jeho zájmy. Miloš Zeman je bez debat, neváhal poskytnout Rusům únikovou cestu z celé kauzy tím, že lhal o několika vyšetřovacích verzích výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Teď se ale ukázalo, že české zájmy chtěl podkopat i ministr vnitra Jan Hamáček.

Server Seznam Zprávy informoval o jeho schůzce s šéfem Útvaru pro zahraniční styky a informace Markem Šimandlem, ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem, policejním ředitelem Janem Švejdarem, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou. Na této schůzce, která se odehrála 15. dubna, měl Hamáček podle několika zdrojů předestřít doslova ďábelský plán.

Už tehdy byly všem účastníkům schůzky známy nové okolnosti v kauze Vrbětice. To, že se s nimi nešlo okamžitě ven, je přitom teď ten menší problém. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na schůzce uvedl možnost, že bude celý případ nakonec odložen, protože se s největší pravděpodobností nepodaří vyslechnout domnělé pachatele, tedy ruské agenty.

Na to konto měl Jan Hamáček oznámit svou cestu do Moskvy, kde chtěl Rusku nabídnout možnost, že celý případ bude před veřejností zameten pod koberec. Ostatně, stačilo by o nových okolnostech neinformovat. Výměnou za to chtěl Hamáček z Moskvy přivést nezpochybnitelné úspěchy: spoustu dávek vakcíny Sputnik V (mluví se o milionu kusů), ideálně za co nejnižší cenu, a potom také příslib bilaterálního jednání mezi prezidenty Vladimirem Putinem a Joe Bidenem v Praze.

Připomeňme, že v té době byl Jan Hamáček také ministrem zahraničí, protože pár dní předtím odvolal Tomáše Petříčka. Není vyloučeno, že funkci chtěl na tento čas pro sebe, aby mohl toto jednání provést, a Petříček tak padl hlavně proto. Jeho odvolání v době, kdy už byla vysokým představitelům kauza Vrbětice známa, jinak nedává žádný smysl.

Hamáčkův plán však narazil na odpor účastníků zmíněné schůzky. Všichni ho od něj zrazovali, protože jim přišel zcela šílený, navíc vyjednávaný samotným ministrem. Cestu do Moskvy zatrhl i Andrej Babiš a nakonec Hamáčka přesvědčil velvyslanec Pivoňka tím, že by si ho Rusové na jednání nahráli a mohli ho vydírat.

Už od počátku vrbětické kauzy se přitom neuskutečněné jednání v Moskvě jeví jako nejslabší bod sledu událostí. Hamáček se ji nakonec snažil do časové osy zařadit tak, že mělo jít o kamufláž, aby Rusové hned nerozklíčovali, co se na ně chystá. Takovou verzi ale popřel jak premiér Babiš, tak i bezpečnostní složky státu.

Nová verze se jeví mnohem pravděpodobněji a pro Hamáčka pochopitelně problematičtěji. V této chvíli by měl ministr vnitra odstoupit, protože je ve vážném podezření, že chtěl zradit Českou republiku.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments