Opatření jsou špatně nastavená. Vedou naopak k šíření viru, lidé budou umírat zcela zbytečně, varuje imunolog Beran

Vláda podle všeho znovu prodlouží platnost současných opatření, která však příliš nepomáhají. Odborníci varují, že v tomto režimu můžeme být dlouhé měsíce, protože nepřináší kýžený efekt. Lidé jsou ze všech možných zákazů unavení a nedodržují proto téměř nic. Například epidemiolog Roman Prymula řekl, že je třeba efekt opatření zhodnotit a zachovat pouze ta, která skutečně fungují. Ta je potom nutné vymáhat.

Na další paradox potom upozornil imunolog Jiří Beran. Ten napsal dopis premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému. “Uzavření společnosti vede bohužel k většímu mezigeneračnímu přenosu viru, a proto vidíme nyní více infekcí mezi osobami staršími 65 let, a proto umírá z této kohorty každý den více a více lidí. Stačí počítat 5 dnů maximální inkubační doba, 7 dní průběhu k hospitalizaci a poté přichází úmrtí. Nemusím nosit respirátor na ulici, ale musím si ho vzít k babičce a dědovi!” varuje profesor Jiří Beran a upozorňuje na dopady opatření do společnosti, nad kterými se podle všeho nikdo příliš nezamýšlí. Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný zarytě trvá na tom, aby lidé nosili respirátor i na zcela prázdné ulici, protože takové je zkrátka nařízení.

Čtěte také: Hrozí, že současná opatření budou platit další čtyři měsíce, řekl Prymula. Klesáme příliš pomalu, řešení ale existuje

Imunolog Jiří Beran potom poukázal také na problémy s očkováním. Upozornil na skutečnost, že v případě nepříjemných reakcí na vakcínu AstraZeneca je důvodem očkování lidí, kteří už covid prodělali. “Je to známá reakce antigenu a protilátek ve formě cirkulujících imunokomplexů, které dělají tu intravaskulární diseminovanou koagulaci. Na to stačí mít experimentálně očkovaných 45 000 lidí, aby každého hned napadlo,” uvedl Jiří Beran. Podle něj je z tohoto pohledu naprosto komické doporučení vakcinologické společnosti, aby lidé po prodělaném covidu očkovali už za sedm dní, a to rovnou dvěma dávkami. “To zabíjí a zneschopní lidí! Proč umírali klienti v DD ve Vrchlabí..? Je to totéž.” Naráží tak na skutečnost, že s očkováním lidí po koronaviru se mělo počkat, což by předešlo jak zdravotním problémům, tak by umožnilo získat protilátky většímu počtu osob.

Čtěte také: Nemocnice je plná a lidé se chovají jako úplná hovada, nechápe lékař. Vzdělaní lidé nejsou schopni udělat nic

Beran kritizuje také skutečnost, že se budou přednostně očkovat pedagogové. “Bojoval jsem za to a byl jsem jediný, aby se neočkovali pedagogové – byl jsem přehlasován prof. Chlíbkem a Dr. Smejkalem, a tak 300 000 pedagogů bude mít i termín druhé dávky, čímž se ze systému vytáhne 600 000 dávek, které budou chybět a lidé budou umírat.

Profesor Jiří Beran naopak kvituje snahu expertů prosadit očkování jednou dávkou a prodloužení intervalu pro podání té druhé. Je to ale opožděná reakce, protože to samé navrhoval už před třemi měsíci. Ministerstvo zdravotnictví k tomu přitom dosud žádný postoj nezaujalo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments