Opozice selhává, Babiš se postupně dostává ke svým tradičním 30 %. Piráti rychle ztrácejí

Oběma opozičním koalicím se nedaří zastavit opětovný nástup Hnutí ANO. To se otřepalo ze ztrát v první polovině tohoto roku a postupně stoupá k preferencím, na které je zvyklé, tedy někam ke třiceti procentům hlasů. Nejnovější průzkum agentury Median ukazuje, že aktuálně by ANO získalo celých 26 % a na obě koalice tak mělo jednoznačný náskok.

Na druhém místě se začíná etablovat koalice Spolu, která v tomto průzkumu získala 21,5 %. Není to však dáno ani tak jejími zisky, protože ty stagnují, jako spíše postupným propadem koalice PirStan. Ta znovu poklesla a zastavila se na hranici 20 %. Pokud by v dalších průzkumech klesala ještě níže, byl by to už velký problém.

Průzkum Medianu vrátil do hry Hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které se v několika předchozích průzkumech konkurenčních agentur propadlo. V tomto případě ale získává 6,5 %, tedy přibližně stejně jako SPD a KSČM. U těchto menších stran zjevně hodně záleží, jak reprezentativní vzorek populace se té které agentuře podaří oslovit. Rozdíly jsou zde totiž velké. Median pro změnu do propasti odsuzuje ČSSD, která by nepřelezla pětiprocentní hranici.

Volební model – červenec 2021 / Zdroj: Median

Zdá se, že opozici se opět nedaří najít recept na Hnutí ANO, které má přitom za sebou zpackanou koronavirovou krizi a premiéra ve flagrantním střetu zájmů, na který dlouhodobě upozorňuje i Evropská komise.

Obě koalice slibují, že se teprve pustí do žhavé fáze kampaně, ale je otázkou, zda už nepromarnily vhodný moment k nástupu. Do voleb už totiž zbývají pouhé dva měsíce, což už není mnoho času ke zvrácení trendů.

Pokud by se Andreji Babišovi skutečně podařilo dostat se až na 30 %, koalicím by zřejmě nepomohlo ani jejich očekávané povolební spojení a ANO by mohlo sestavit vládu s některými z menších stran.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments