Piráti mají problém. V Praze rozdali IT zakázky za 100 milionů “z ruky”, bez soutěže

Stále více se ukazuje, jak velkým problémem je pro úspěch Pirátů ve volbách hlavní město Praha. Zde mají totiž už několik let primátora a lidé se tak mohou podívat, jak jim vládnutí vlastně jde. A při bližším pohledu to není žádná sláva.

Hodně se mluví například o tom, že se primátor Zdeněk Hřib obklopuje desítkami poradců, kterým vyplácí dosud nevídané odměny. Teď se však objevila ještě mnohem větší komplikace. Jak upozornil místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop, magistrát postupuje velmi pochybně v zadávání městských IT zakázek. Jsou to přitom právě informační technologie, které mají být dominantou Pirátů. Tato strana chce digitalizovat státní správu a není vlastně lepší laboratoří, na které budoucnost ukázat, než je hlavní město Praha.

Praha však nijak překotně nedigitalizuje, a když už se něco spustí, nesetká se to s velkým zájmem lidí, jako například Portál Pražana, který stál 24 milionů korun a který už řeší i policie. Hlavní město přitom jen za poslední rok za IT zakázky utratilo 109 milionů korun. Je to hodně, ale pokud by byly prostředky rozumně vynaloženy, dalo by se to pochopit. Jenže všechny tyto peníze šly do světa formou veřejných zakázek malého rozsahu. Magistrát si tak IT služby z nějakého důvodu objednává rozkouskovanou formou, vždy v částkách do dvou milionů korun. Vtip spočívá v tom, že na takové zakázky není třeba vypisovat standardní výběrové řízení a je možné je rozdělit takzvaně “z ruky”. Zakázky nemusí schvalovat Rada hlavního města Prahy ani primátor.

Tím spíš mě zaráží, že Piráti dokázali v rámci nízkorozpočtové VZMR utratit přes sto miliónů korun, a to za pouhý rok! Bohužel to ale není jediná podivuhodnost, která mě osobně na celé věci fascinuje. Je toho mnohem víc,” napsal na svém facebookovém profilu Ondřej Prokop.

Podle něj je hlavní osobou, která zakázky rozděluje, jistý Milan Krch. Ten se na popud primátora Zdeňka Hřiba stal ředitelem odboru informatických aplikací na magistrátu. Zároveň je také zastupitelem ve Středočeském kraji. Piráti přitom deklarují, že jsou proti kumulaci funkcí.

Zásadní je přitom skutečnost, že pan Krch dokáže nechat “zmizet” stovky milionů Kč za IT služby na přímý rozkaz primátora Hřiba, a to za velmi zvláštních okolností na hraně pirátských principů transparentnosti a možná i zákona o veřejných zakázkách,” uvádí Ondřej Prokop.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

45 názorů k článku “Piráti mají problém. V Praze rozdali IT zakázky za 100 milionů “z ruky”, bez soutěže

 1. boj s dinosaury!! vy ulhaný grázlové jste slibovali a sami kradete jak Kalousek za mlada! kecy,hesla,udávání,vítáni migrantu a to nejduležitější nepracovat a brát stotisíc měsíčně hruza a děs!

 2. Udělat to takhle starosta na obci, tak jede! Rozdělit zakázku stejného obsahu na více menších je proti zákonu o zadávání veřejných zakázek. Nebo Praha a Piráti mají výjimku?
  Je to banda, kam se člověk podívá.

 3. já se divím že se ještě divíte – je to jejich normální chování nebo jste viděli piráta co by se živil poctivě

 4. Tak tohle je perfektní ukázka absolutně neseriózní novinařiny. Napsat článek o tom, že nějaký opoziční zastupitel (Ondřej Prokop – ANO) napsal nějaký příspěvěk na facebook a místo konkrétních argumentů, zakázek, čísel atd. téma rozvíjet pouze slovními spojeními: “Hodně se mluví o..”, je opravdu ubohé.
  Těžko něčemu takovému věřit nebo nevěřit když se žádná fakta neuvedou. Tabulčička s úmyslně rozdělenými zakázkami, ze které je přehledně vidět jak ten Hřib Prahu okrádá by nebyla?
  Dav rychlé odkazy pro kontext aby bylo jasno proč se pan Prokop strefuje do Pirátů, více si jistě dohledáte sami:
  https://www.lupa.cz/aktuality/soucasne-vedeni-prahy-po-it-auditu-zrusilo-zakazky-za-vice-jak-100-milionu/
  https://www.vysokahra.cz/2021-03/ondrej-prokop-v-pozici-zdatneho-trafikanta-politicke-placani-vzkazal-soucasny-mistostarosta-prahy-11/

 5. proč by měli dělat megazakázku, kterou by vyžrala jedna firma, která by potom přeprodala za polovinu dalším, kteří by tu práci udělali ? není lepší to zadat rovnou tomu, kdo na tom bude pracovat ? a víte jak dlouho trvá vyhodnotit zakázku za 100 mil ? vůbec v tom nevidím problém, jen zase záminku jak piráty poškodit, naštěstí dost hloupě

  1. Omyl hochu,Pirátům škodit netřeba,oni jsou oni a vždy budou.Ale kdyby to udělal kdokoliv jiný,tak bych si rád přečetl tvoje fundované komentáře.

  2. Já myslím,že nejlepší by bylo vyhodit peníze oknem.Je to rychlejěí a ztratí se tak jako tak.

  3. :-DDD to je nějaká legrace tahle “logická” úvaha? To je jako kdyby stát prostřednictvím ČD zadal zakázku na nové vlakové soupravy, a každý vagón i jejich výbavu by měla dodávat jiná firma… naštěstí není moc takhle hloupě uvažujících manažerů, to by to daleko nedotáhli. Ostatní víme kam to dotáhlo vedení Prahy, nespokojenost se stavem i výhledem je na nejnižší úrovni za poslední dekády. Člověk by tenkrát netipoval že někdy řekne – zlatá Krnda, nebo zlatý Bém…

 6. Vždyť to mají v názvu strany – PIRÁTI. Dá se přeložit jako bukanýr, lupič, zloděj a pod. Tohle volit ani omylem!!

 7. Jiné poučovat a sami dělají lumpárny a zvěrstva.Kdy jedeš Ivánku Bartošů naprášit udat Hřiba do Bruselu.

 8. Hlupáci v Praze si to zvolili,tak si je zvolte znovu.My Prahu nedáme,radši ji zbouráme,vaši Piráti.

  1. pan Hřib není Pražák, pochází ze Slavičína což je Zlínský kraj. Text písně by proto měl znít “Prahu Vám zbouráme…”

 9. A tak v Praze zloději ve dne v noci choději!Pirát nebo zloděj jedno jest!Kdo tu svoloč volí?!

 10. ruka ruku myje a to ještě nejsou dredy u moci jak to potom bude vypadat, jedna velká banda podvodníků, tak jako ti spolu

 11. Tak se ukazujete v tom pravém světle. Jestli Vám někdo svěří zem tak to bude jen takový ,který potřebuje své krádeže ututlat. Jinak se styďte a nechte politiky. Nemá to cenu. Zem potřebuje jiné osoby a ne takové ,kterých je 1350 v členské základně. Většina chce funkce a jde ,že z toho budou za nic slušné peníze.

 12. Piráti stamiliony, Babiš stamiliardy,tak koho tedy budeme volit? Tady všichni vidíte, že nežijeme v právním státě.

 13. Ukazují nám jak si to představují, vlastně je to jen sebranka zrádcovská a zlodějská a pracující pro Brusel a jedině co umí je kritizovat, zrazovat, krást, podvádět a lhát. No toto umí i ti ostatní . Rozdíl je v tom, že Piráti jsou lační po korytech a moci a navíc nás zradí a podvedou.

 14. To bylo keců, že jsou pro transparentnost a potírání korupce….doufám, že to lidi vidí a u voleb vám to spočítají

 15. A to jako fakt někoho překvapuje, že takhle se chovají lidé, kteří si říkají PIRÁTI, tedy už dle názvu ti nejhorší zločinci v historii? Dělají to co dělat mají, kradou a loupí, to je přece v naprostém pořádku. A když to voliči schvalují, není co řešit, to je demokracie.

 16. Proto je potřeba aby všichni slušní lidé dělali vše pro to aby ten to Pirátský ksindl nezískal společně s hnutím Stan ani 18% hlasu ! Piráti jsou po komoušich v roce 1948 druhé největši zlo pro tu to zem !!! PRYČ S PIRÁTY A JEJICH POSKOKY Z HNUTÍ STAN !!!

 17. Dokud budou lidi v parlamentu tipů pirátů jako fetakú tak strana ANO je bridil ta jen krade co ODS s Kalouskem nestačila rozkrast to Babiš je trumfy ale ne piráty to je absolutní ostuda státu ať kradou ale ne piráty

 18. Ono slovo Pirát značí vše. Jejich volič je na 100% zloděj a bonzák.
  Jejich popularita vznikla ne bonzáctví a zlodějnách. Asi tak.

 19. Ps. Starostové to je stejná sebranka zlodějů a tímto se omlouvám pravým Starostům ne tomu póvlu co se za ně vydává.

 20. Pf 100 milionů to ještě nic není. Já vám řeknu jak Praha dává miliardy nehospodarne a snad účelově? Údržba zeleně by se mohlo zdát že stojí pár korun není to tak jsou to miliardy a víte jak vypadá výběrové řízení ty jsou nastaveny tak a v takových objemech a požadavcích že se samotného výběrka zúčastní velice malo firem které se určitě dokáží domluvit no a tyto firmy když si to prerozdeli si pak najimaji firmy co to pro ně fyzicky dělají za zlomek vyhrané ceny. Tohle je téma se 100 milionama pf to je nic v porovnání co se děje jinde

 21. Nejsem přivrženec Pirátů, ale žasnu, jak se mnoho diskutující rozčilují pod vlivem mazaně napsaného článku, který žádnou zlodějnu Pirátům neprokazuje, že údajně investovali do IT cca 200 milionů bez výběrového řízení. To Babiš rozfofruje 500 miliard a nikomu to nevadí. To je přesně myšlení českých prázdných hlav.

 22. IQ pirátů je vidět na videu, kde Bartoš tančí ve stylu fetek, bezhlavé škubání tělem, feťácké techno ! To si najděte a ukuckáte se srandou.

 23. V podstatě lživě podané informace, ale málokdo z těch co si to přečtou, nebo těch, kteří tady plamenně diskutují si dohledá podrobnosti.

  Ano, Portál Pražana za 24 milionů korun “řeší policie” protože “anonym podal trestní oznámení…”. Stejně tak policie bude řešit, když “anonym podá oznámení, že jste ukradli sousedovi slona”.

  Pro zajímavost v roce 2009 za Pavla Béma, v době kdy Klaus sděloval občanům, že si budeme muset “utáhnout opasky” vypsala Praha účelově ušité výběrové řízení na aktualizaci webových stránek za 160 mil.
  https://prazsky.denik.cz/podnikani/praha-chce-web-za–milionu-20091123.html

  Tím, rozhodně nechci říci, “oni kradli víc”, tím chci říci, bez znalosti kontextu a přesného uvedení sporných výdajů jde jen o zprávu, která má rozdmýchat negativní veřejné mínění.

  Osobně budu rád, když se veřejné peníze budou vynakládat efektivním a účelným způsobem, když pochybení budou vyšetřena a lidé, kteří za ně mohou ponesou svůj díl zodpovědnosti, stejně jako uvítám systémová zlepšení, která možnost takových selhání omezí.

  Tento článek považuji za velmi špatně odvedenou novinářskou práci, pokud tedy zadáním nebylo očerňovat a rozdmýchat flamewar.

 24. Piráti byli v minulosti vždy na okraji společnosti a věšeli se bez soudu. Jen u nás mohou sedět v PS a pobírat vysoké platy a rozkrádat naše daně !!!

 25. Marné, o tom to je, každá strana touží po politické moci neboť jim jdou do kapes a stranických pokladen obrovské částky z rozhodování o státních nebo regionálních zakázkách…

 26. Podle mého názoru je velice dobře, že v Praze mají Primátora, který každý den svou “prací” ukazuje skutečnou podstatu této strany. V “malém” předvádí jaké to bude až Piráti ovládnou stát.
  Pokud tato strana dodržuje Pirátskou internacionálu je všude ve světě zařazena jako extrémní levice. Toto světové zařazení je pro mne dostatečný důvod tuto stranu nevolit.

 27. občejný lháři,netáhla,udavači to je ten váš boj s dinosaury a samu tunelujete vám muže věřit jen pořádně nafetovaný volič!!

 28. pirát jejich poslanec Profant v poslanecké sněmovně!!!! protože poslanci neprojednali zákon o homosexuálech nazval poslance bílí fašisty !! to je trestný čin nebo pořádně přes hubu co si to udavači,netáhla,fetáci dovolují nemá obdoby taková pakáž hnupu v politice ještě nebyla kam směřuje náš stát větší prostor dostávají buzny,lesby,aktivisti,udavači,fetáci,milion hnoje a jiná pakáž.

 29. Praha ukazuje, jaká katastrofa nás čeká, pokud tihle vymaštění nýmandi vyhrají volby. Po 3letech co v Praze vládnou nefunguje prakticky nic – to co fungovalo špatně nevylepšili a to co fungovalo úplně rozvrtali. Za 3roky nebyli schopni ani vysoutěžit opravu Libeňáku. Nový Libeňský most měl stát 2miliardy a fungoval by dalších 100let. Oprava bude stát 3miliardy a bude mít životnost maximálně 25-50let…to je kšeft co? A to nepočítám stovky milionů vyhozených do kanálu za původní projekt nového mostu. Vyhazují stovky milionů na cyklostezky v místech, kde nikdo nikdy jezdit nebude, kromě pár nadšenců a modré pruhy už malují i ve vilových čtvrtích, kde má 80% lidí vlastní garáž a investice do značení a trvalé platby za hlídání zda na prázdných místech někdo neparkuje se ani omylem nevyplatí. V naší ulici dlouhé kilometr parkuje asi 8-10aut, hned vedle na 400m ani jedno, přitom značení stálo statisíce – hospodaření hodné města Kocourkov…

 30. Nevím, jestli tohle má být novinařina, nebo něco jiného. Od média bych očekával, že nebude zveřejňovat nesmysly, ale bude si informace ověřovat. To, co říká Prokop je samozřejmě nesmysl. Níže posílám vyjádření primátora Zdeňka Hřiba:
  Lhát se nemá, tak je nutné pana Prokopa opravit. V roce 2018 se v Praze za vlády ANO utratilo za IT 1,1 miliardy. Naopak za naší vlády (koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy sobě) klesly náklady na IT o 143 milionů ročně. Šetříme také na dalších provozních výdajích magistrátu a redukujeme počet magistrátních úředníků o 10%. Všechny zakázky vypisované odbory magistrátu respektují platnou legislativu České republiky a zákon o veřejných zakázkách. Důvodem proč máme na magistrátu více zakázek malého rozsahu je ten, že soutěžíme projektové manažery na každý projekt zvlášť a nemáme jako celek vysoutěženou jen jednu projektovou kancelář. Nejsme tak závislí pouze na jednom dodavateli a zakázek se mohou účastnit i menší firmy – diverzifikujeme tím dodavatelský řetězec. IT projektové manažery reálně nelze najmout v Praze za úřední tabulkové platy, takže v tomto případě je outsourcing nutný. I právníci a administrátoři zakázek mohou být najímání na každý projekt přes VZMR zvlášť, takže není důvod proč to nedělat také u projektových manažerů. Výběrové řízení na pozici ředitele/ředitelky odboru informatických aplikací se konalo dvakrát. Komise byla vždy složena standardním způsobem, tedy zástupce Pirátů měl pouze jeden hlas z pěti. Poprvé výběrová komise, po prezentaci řešení úkolů zadaných uchazečům, nedoporučila žádného uchazeče. Podruhé byl komisí doporučen pan Krch, který má 20 let praxe v oblasti IT a v prvního výběrového řízení se vůbec neúčastnil. Na místě nahradil předchozího vedoucího na kterého bylo podáno magistrátem trestní oznámení jehož vyšetřování nyní probíhá. Milan Krch tedy prošel jedním zcela standardním výběrovým řízením a byl komisí doporučen na danou pozici. Jinak by ostatně nebylo vůbec možné jej podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, jmenovat ředitelem odboru na magistrátu. I další informace, které pan Prokop tvrdí jsou nepravdivé. Zásadně odmítáme dezinformace o výběrových řízeních a nepodložené konstrukce o ovlivňování veřejných zakázek nebo absurdní spekulace o zasahování pana poslance Ondřeje Profanta do řízení na magistrátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *