Piráti mají problém. V Praze rozdali IT zakázky za 100 milionů “z ruky”, bez soutěže

Stále více se ukazuje, jak velkým problémem je pro úspěch Pirátů ve volbách hlavní město Praha. Zde mají totiž už několik let primátora a lidé se tak mohou podívat, jak jim vládnutí vlastně jde. A při bližším pohledu to není žádná sláva.

Hodně se mluví například o tom, že se primátor Zdeněk Hřib obklopuje desítkami poradců, kterým vyplácí dosud nevídané odměny. Teď se však objevila ještě mnohem větší komplikace. Jak upozornil místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop, magistrát postupuje velmi pochybně v zadávání městských IT zakázek. Jsou to přitom právě informační technologie, které mají být dominantou Pirátů. Tato strana chce digitalizovat státní správu a není vlastně lepší laboratoří, na které budoucnost ukázat, než je hlavní město Praha.

Praha však nijak překotně nedigitalizuje, a když už se něco spustí, nesetká se to s velkým zájmem lidí, jako například Portál Pražana, který stál 24 milionů korun a který už řeší i policie. Hlavní město přitom jen za poslední rok za IT zakázky utratilo 109 milionů korun. Je to hodně, ale pokud by byly prostředky rozumně vynaloženy, dalo by se to pochopit. Jenže všechny tyto peníze šly do světa formou veřejných zakázek malého rozsahu. Magistrát si tak IT služby z nějakého důvodu objednává rozkouskovanou formou, vždy v částkách do dvou milionů korun. Vtip spočívá v tom, že na takové zakázky není třeba vypisovat standardní výběrové řízení a je možné je rozdělit takzvaně “z ruky”. Zakázky nemusí schvalovat Rada hlavního města Prahy ani primátor.

Tím spíš mě zaráží, že Piráti dokázali v rámci nízkorozpočtové VZMR utratit přes sto miliónů korun, a to za pouhý rok! Bohužel to ale není jediná podivuhodnost, která mě osobně na celé věci fascinuje. Je toho mnohem víc,” napsal na svém facebookovém profilu Ondřej Prokop.

Podle něj je hlavní osobou, která zakázky rozděluje, jistý Milan Krch. Ten se na popud primátora Zdeňka Hřiba stal ředitelem odboru informatických aplikací na magistrátu. Zároveň je také zastupitelem ve Středočeském kraji. Piráti přitom deklarují, že jsou proti kumulaci funkcí.

Zásadní je přitom skutečnost, že pan Krch dokáže nechat “zmizet” stovky milionů Kč za IT služby na přímý rozkaz primátora Hřiba, a to za velmi zvláštních okolností na hraně pirátských principů transparentnosti a možná i zákona o veřejných zakázkách,” uvádí Ondřej Prokop.

Foto: Pirátská strana

Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments