Optimismus byl předčasný, obchody a restaurace zřejmě jen tak neotevřou. Situaci zlepšuje Praha, na venkově panuje dále krize, lidé už se ale bouří

Češi už se pomalu připravovali na to, že alespoň prosinec a předvánoční čas si užijí bez restrikcí, které omezují provoz velké části maloobchodu a škol. Vláda dala lidem velkou naději, že se od pondělí země přesune do třetího stupně protiepidemického systému (PES), což by znamenalo právě otevření obchodů a návrat žáků do škol. Jak už se ale stalo zvykem, opět přicházejí změny a jak se ukazuje, tak jednoduché to s uvolňováním nebude.

Brzdění je příliš pomalé

Jako první se proti plánu rozvolňovat opatření ozvala hlavní hygienička Jarmila Rážová, jejíž slova následně podpořil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Byl to přitom právě on, kdo v minulých dnech vzbuzoval ony naděje, které se nyní mohou ukázat býti planými. “Brzdění pokračuje ale méně, než jsme si přáli. Bez Prahy by skóre nikdy nedošlo na stupeň tři. Ale nechci vymazat Prahu z výpočtů,” uvedl ministr Blatný. “Trváme na tom, že všechna opatření budou prováděna na úrovni celé země. Nebylo by správně provádět to na jednotlivé regiony.

Těmito slovy ministr zdravotnictví uvolnění opatření spíše oddálil, protože Praha je skutečně jediným regionem, ve kterém se podařilo epidemii dostat pod takovou kontrolu, že si zaslouží stupeň tři. Je to také hlavní město, které se hodně podepisuje na tom, že čísla vypadají stále lépe, protože nově nakažených tu v přepočtu na obyvatele přibývá velmi málo.

Lidé by vyrazili do Prahy

Oproti tomu na venkově se situace nelepší a někde dokonce zhoršuje. Objevily se dokonce zprávy, že mnozí lidé se tu vyhýbají testům, případně nenahlašují své kontakty, aby neohrozily jejich ekonomickou činnost, tedy možnost vykonávat zaměstnání či podnikání. Podle některých expertů je venkov tikající bombou, protože případů je tu ve skutečnosti mnohem více, než kolik se podaří oficiálně zjistit.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s nepříjemnou vidinou toho, že se jen tak nezačne rozvolňovat, navrhuje, aby se opatření uvolnila alespoň v těch regionech, kde je situace dobrá. To by v tomto případě znamenalo právě Prahu. Jenže to ministr Blatný odmítl. Podle něj by mohlo docházet k tomu, že by lidé z regionů vyrazili nakupovat právě do hlavního města.

O tom, zda se v pondělí nakonec rozvolní opatření v celé zemi, by měla vláda podle Blatného rozhodovat v neděli, což je samo o sobě pro obchodníky a restauratéry, kteří potřebují alespoň nějaký čas na přípravu, komplikované. Je také otázkou, jaká bude jejich reakce, pokud vláda tyto sektory neotevře. Někteří podnikatelé už se bouří a jeden z nich například otevřel restauraci na pražském Šeberově navzdory zákazu. Podle svých slov nemůže jinak. Další restauratéři naznačili, že se zachovají podobně.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments