Známou vlčici nesrazilo auto, někdo ji zastřelil. Naprostá ostuda, říkají ochránci přírody, kteří pro pachatele žádají tvrdý trest

Když byla před nedávnem v oblasti Kokořínsko – Máchův kraj nalezena u silnice mrtvá vlčice, předpokládalo se, že ji někdo srazil autem. Jenže následná pitva, jejíž výsledky byly nyní zveřejněny, prokázaly, že zvíře bylo zastřeleno. V hlavě byly nalezeny zbytky střely. Jde přitom už o druhý případ zastřelení vlka na našem území poté, co se sem tato zvířata před pár lety vrátila.

Pravděpodobně oběť pytláků

Právě v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se vlkům daří. Od roku 2014 se zde dokonce rozmnožují, což ale v žádném případě neznamená, že jich je mnoho. Ba právě naopak, vlků je stále velmi málo a jsou přísně chránění.

Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků,“ uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Ochránci přírody jsou kvůli zastřelení vlka velmi rozzlobení a podali už trestní oznámení na neznámého pachatele. To podali ostatně už v případě vlka, který byl zastřelen před rokem. Stalo se tak nedaleko oblasti, ve které došlo k aktuálnímu incidentu. Střelec však tehdy nebyl vypátrán a je otázkou, zda se podaří najít zabijáka vlčice.

Nalezená zastřelená vlčice na Kokořínsku. / Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny

Známá vlčice bez ucha

Na sociálních sítích už se rozvířily debaty, ve kterých lidé ukazují prstem nejčastěji směrem k chovatelům hospodářských zvířat. Právě ti si v minulosti na vlky často stěžovali, a to i v různých televizních reportážích, kvůli tomu, že jim vlci napadli stáda.

Podle Františka Pelce je taková možnost ale spíše nepravděpodobná. “Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u chovatelů hospodářských zvířat. Nepředpokládáme však, že by to byli právě chovatelé, kdo po vlcích střílí. Stát chovatelům případné škody na hospodářských zvířatech hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád,” vysvětlil Pelc s tím, že hospodářská zvířata tvoří pouhá dvě procenta potravy vlků.

Zastřelení vlčice vyvolalo salvu naštvaných reakcí na sociálních sítích. V tomto případě šlo o vlčici, která byla známá jak ochranářům přírody, tak lidem, kteří se o vlky na českém území zajímají. Loni ji totiž zachytila fotopast, kde zaujala tím, že jí chybělo ucho.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments