Premiér Andrej Babiš zatím neví, zda se nechá proti Covidu-19 očkovat. Občané by tak ale učinit měli

Největší očkovací akce v historii České republiky se přiblížila. První tři společnosti uvedly, že mají k dispozici funkční, účinnou a bezpečnou vakcínu, kterou jsou po schválení příslušnými orgány připraveny chrlit v miliardovém množství. Podle odhadů se některá z látek ve velkém dostane do Česka v první polovině příštího roku. Je přitom možné, že očkování rizikových skupin se rozběhne už koncem tohoto, případně začátkem příštího roku.

Lidé se očkování bojí

Ačkoliv odborníci upozorňují, že vakcíny prošly řádným procesem, mnozí lidé očkování proti koronaviru odmítají, případně nad ním stále váhají. Ministerstvo zdravotnictví přitom počítá s tím, že se očkuje většina obyvatelstva. Už dnes má objednáno 5,5 milionu dávek vakcíny. Za ni přitom lidé nebudou muset platit, ale v případě zájmu ji dostanou zdarma. Aktuálně není v plánu očkování lidem nařídit. Pokud by ale občané ve velkém vakcínu odmítali, politici opatrně připouštějí, že by nakonec přeci jen mohla být povinná.

Sami představitelé vlády ale nejsou jednotní v tom, zda se proti koronaviru nechají očkovat, a to navzdory tomu, že lékaři poukazují na naprostou bezpečnost vakcín, až na naprosto extrémní výjimky.

Babiš nemá slezinu a Brabec měl vážnou reakci

Já nemám už 50 let slezinu, takže mám jinou imunitu. Musí o tom rozhodnout lékař,” odpověděl vyhýbavě premiér Andrej Babiš na otázku CNN Prima News, zda očkování podstoupí. Mnozí se přitom domnívají, že vláda a politici jako takoví by měli jít lidem příkladem a ukázat jim, že se očkování netřeba obávat.

Ani další z politiků hnutí ANO neví, zda se nechá očkovat. “Přiznám se, že váhám, protože před několika lety jsem měl hodně závažnou reakci na očkování proti encefalitidě,” řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Přednost musí mít zdravotníci, senioři a další ohrožené skupiny. Očkování se neobávám. Imunita je totiž nejlepší ochranou před nákazou koronavirem. Obavy by u mě vzbudila spíše situace, kdy by byla vakcína nedostupná,” odpověděla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Očkovat se chce nechat také její stranický kolega, ministr zahraničí Tomáš Petříček. “Ano, nechám se očkovat,” uvedl také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Někteří politici se však očkování, respektive jeho odmítání, rozhodli uchopit jako předvolební téma. Brojí proti němu například Tomio Okamura, který se obává narychlo připravených vakcín a odmítá, aby na jejich aplikaci byly vázány občanské svobody, jako například možnost cestovat, jak naznačuje Evropská komise.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments