Ořechové listy mají různé využití. Většina lidí o nich netuší

Listy z ořešáku se hodí na přípravu elixírů zdraví. Listy ořechu se tradičně používají v lidovém léčitelství, při výrobě léků i doplňků stravy. Podívejme se, jak si blahodárně působící lektvary vyrobit.

Síla ořešáku vlašského

Ořešák má antibakteriální účinky, působí proti parazitům, čistí a harmonizuje zažívací trakt, žaludek i střeva. Umí zvýšit chuť k jídlu, posílit organismus, zvýšit obranyschopnost, zlepšit činnost nervové soustavy a kardiovaskulárního systému.

Odvar z listů na trávení i pokožku

Ořešák se používá jako odvar z listů na vnější použití. Hojí a dezinfikuje kůži, působí proti kožním parazitům, kožním plísním, při lupénce a ekzémech. V kosmetice se využívá jako pleťová voda proti akné, vlasová voda proti padání vlasů. Silný odvar z ořechového listí odstraňuje nadměrné pocení nohou.

Sedací koupel proti hemoroidům

Vezměte 1 hrst ořešákových listů a zalijte 2 litry vroucí vody a nechte ½ hodiny luhovat. Pak sceďte a přelijte do lavoru k teplé vodě. Sedací koupel proti hemoroidům provádějte 10 minut po dobu 1 týdne 1x denně.

Foto: Shutterstock

Čaj z ořechových listů na čištění krve i pokožku

Zalijte vroucí vodou vrchovatou lžičku pokrájených listů ořešáku 250 ml vody a nechte luhovat asi 10 minut. Pak je sceďte, nechte vychladnout a pijte 1 šálek denně. Čaj čistí krev a pomáhá při různých kožních chorobách, ekzémech a omrzlinách. Pohlcuje toxiny a doporučuje i při zánětech trávicích orgánů.

Ořechový žaludeční likér

Likér zlepšuje trávení, odstraňuje zahlenění střev a jde o zdravý aperitiv. Rozdrťte 100 g ořešákových listů, přidejte 5 g rozdrcených mandlí a zalijte ½ litrem čisté pálenky. Nechte 3 dny luhovat při pokojové teplotě a občas protřepejte. Pak směs slijte. Pak užívejte každé ráno 1 panáčka nalačno.

Ořešákové víno na anemii

Proti chudokrevnosti pomáhá ořešákové víno. Vezměte 2 lžíce nasekaných ořešákových listů, 1 lžíci kopřivových vrchních listů a 1 litr kvalitního červeného vína a smíchejte dohromady. Nechte 14 dní na teplém místě luhovat. Každý den protřepejte, přeceďte, nalijte do skleněné láhve a uskladněte v temnu. Užívejte každý den 1 štamprli po dobu 3 týdnů.

Foto: Shutterstock, zdroj: European Medicines Agency

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments