Otevřete zahrádky restaurací, vyzval Prymula. Zvýší to bezpečnost oproti současnému stavu

Bylo by dobré otevřít zahrádky u restauračních zařízení, nechal se slyšet epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Podle něj by takový krok zvýšil bezpečnost oproti současnému stavu, kdy se lidé srocují kolem výdejových okének. Mnohem lepší by bylo řízené usazování lidí na zahrádkách. Jenže vláda s něčím takovým zatím nepočítá.

Když se podíváme okolo restaurací, které mají výdejová okénka, tak se tam během dne nakupí velké množství lidí. A myslím si, že jsou v těsnějším kontaktu, než by byli na zahrádkách,” uvedl Roman Prymula pro server idnes.cz.

Podle Prymuly to neznamená, že by neměly být nijak omezeny. Rozhodně by třeba nemohly být v provozu nepřetržitě, ale například jen v době, kdy mají otevřeno i další obchody.

Epidemiolog navrhuje zahrádky otevřít už v polovině května. Je to dáno i tím, že postupně bude stále hezčí počasí, které vyžene lidi ven. Následně se pak budou hromadit u výdejových okének, což není ideální stav. Představuje to větší riziko, než když jsou lidé usazení u stolů s rozestupy.

Roman Prymula tak mluví z duše restauratérům, kteří tlačí na to, aby zahrádky otevřely co možná nejdříve. Upozorňují na skutečnost, že o víkendu už otevřely zahrádky v Itálii a Maďarsku a od pondělí také na Slovensku.

Otevření zahrádek může epidemiologické situaci paradoxně pomoci více, než když zůstanou zavřené. Stačí se podívat do parků, na náplavky nebo cyklostezky. Lidé se sdružují i přes zákazy. Pak je tu ještě ekonomický důvod. Celou řadu hospod, které jsou už téměř na mizině, to může zachránit,” uvedla výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Jenže ministerstvo zdravotnictví zatím se zpřístupněním zahrádek nepočítá, respektive počítá, ale ne v dohledné době. Zahrádky jsou zařazené až do čtvrtého balíčku, který je podmíněn tím, že se za předchozí týden neprokáže více než 75 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. V současné době tato hodnota dosahuje 163 případů, což komplikuje i chystané otevření obchodů 3. května, protože u nich se počítá s hodnotou 100 případů.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments