Obavy se naplnily. Do hospody nebo kina se bez kódu nedostanete. První detaily o elektronickém průkazu

Vývoj událostí nepřipustil jinou možnost. Česká republika se sice postupně vrací k normálu, ale dnes už je jisté, že to přeci jen nebude jako dříve. Velkou změnou bude zejména přístupnost většiny služeb na základě jakési vstupenky, která bude mít ve většině případů podobu aplikace, případně vytištěného potvrzení. Bude v něm stát, zda je daný člověk očkovaný či alespoň otestovaný a má tak nárok na konzumaci služby, ať už jde o návštěvu kadeřnictví, kina nebo hospody.

Stát za tímto účelem vyvíjí novou aplikaci, respektive elektronický průkaz. “Do konce příštího týdne chceme mít na Očkovacím portále občana dostupný QR kód k testům. Už nyní je tam zanesené očkování, měla by tedy přibýt informace o testu, případně o tom, zda člověk už nemoc prodělal,” uvedl vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla pro Lidovky.cz.

Vše se bude odehrávat přes očkovací portál, který se nachází na stránkách Očko.úzis.cz a dnes je primárně využíván pro registraci na očkování. Na portálu bude brzy možné získat kód, a to na základě očkování, testování nebo prodělané nemoci. S tímto kódem potom bude oprávněn využívat služby, které budou zpřístupněny jen těmto lidem.

Většina lidí pravděpodobně využije možnost mít kód v digitální formě v mobilním telefonu, ale bude možné si ho také vytisknout. Na stránky je možné se přihlásit prostřednictvím občanského průkazu, datové schránky či bankovní identity. Potvrzení po očkování je možné získat už dnes. Po testování to bude možné začátkem května a po prodělaném covidu v průběhu měsíce.

Na druhé straně už Hospodářská komora vyvinula aplikace, která obsahuje čtečku, s níž budou moct hospodští nebo kadeřnice ověřit pravost předloženého kódu. “Před několika týdny jsme tušili, že stát pravděpodobně otevře služby, restaurace a další jen za předpokladu, že budou provozovatelé kontrolovat zákazníky. Začali jsme proto aplikaci vyvíjet v předstihu s tím, že počítáme, že se napojí na státní systém. Podnikatelé by nejraději otevřeli bez takových podmínek, ale chtěli jsme být připraveni na každou situaci,” uvedl tiskový mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Otázky se ale vznášejí nad ochranou osobních údajů. Podle Vladimíra Dzurilly je jednoznačně zajištěna a nehrozí, že se údaje dostanou do nepovolaných rukou, Úřad pro ochranu osobních údajů si už tak jistý není, a to i vzhledem k technickým patáliím, které státní systémy pravidelně provázejí. “Vzhledem k tomu, že předpokládaný počet evidovaných se bude pohybovat v řádu milionů lidí, jedná se o vysoce riskantní zpracování osobních údajů,” uvedl úřad.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments