Do kadeřnictví platí jen některé testy. Ne každý se ale musí nechat testovat. Vyznejte se v chystaném guláši

Česká republika pomalu, ale jistě rozvolňuje přísná protiepidemická opatření. Řídí se přitom podle izraelského vzoru, kdy postupně otevírané segmenty trhu bude zpřístupňovat pouze lidem, kteří pro ostatní nepředstavují riziko. V drtivé většině případů to bude znamenat negativní test, ale do kadeřnictví či na masáž se od 3. května dostanou i ti, co jsou očkováni nebo covid prodělali v předchozích třech měsících.

Jaký předložit test

Pokud budete chtít využít některou ze zpřístupněných služeb, je třeba se prokázat negativním testem. Ministerstvo zdravotnictví ve svém opatření uvádí, že je možné se prokázat PCR testem, který nebude starší než týdně, případně antigenním testem, který není starší než tři dny.

Je málo pravděpodobné, že by si lidé pro návštěvu holiče platili drahý PCR test, ale pravděpodobně využijí možnost nechat se bezplatně otestovat antigenní metodou. Za tímto účelem je ale třeba se objednat na některé z pracovišť, a to v dostatečném předstihu, abyste si mohli vybrat adekvátní termín.

Ministerstvo zdravotnictví už informovalo o tom, že ve službách nebudou akceptovány testy, které se provedou na pracovišti nebo ve škole v rámci povinného testování zaměstnanců a žáků. Ty totiž nejsou považována za profesionálně odebrané.

Oproti původním předpokladům se nepočítá ani s tím, že by bylo možné se nechat otestovat na místě v daných službách, tedy například bezprostředně před ostříháním v kadeřnictví. Takové testy jsou opět považovány za neodborné.

Očkování a nemoc

Negativní test je v rámci otevřených služeb možné nahradit dokladem o provedeném očkování. Je nicméně třeba absolvovat obě dávky vakcíny. Výjimkou je vakcína od společnosti Johnson and Johnson, u které stačí jedna dávka. Stát už chystá elektronickou aplikaci do mobilního telefonu, v rámci které bude možné stáhnout si kód o absolvovaném očkování a ten poté předložit.

Podobně by to mělo fungovat i v případě, že už jste covid prodělali a nacházíte se v rozmezí tří měsíců, kdy jste považováni za imunní. Zatím ale takový kód nelze automaticky získat. Řešením je proto potvrzení od lékaře.

Jaká bude praxe

Například provozovatelé kadeřnických salonů sice deklarují, že se chtějí nařízeními ministerstva zdravotnictví řídit, na druhou stranu poukazují na skutečnost, že jen těžko mohou ověřovat pravost certifikátů o provedených testech. Některé kadeřnice pak rovnou říkají, že si neumí představit, jak pravidelné zákazníky pošlou domů, když jim předloží třeba jen výsledek testu z práce. Otázkou tak zůstává především to, jak budou služby kontrolovány a jak budou opatření vymáhána. Je možné, že budou rychle platit jen na papíře, čemuž nahrává i jejich složitost a nepřehlednost.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments