Otravná opatření, která nebudou fungovat. Za tři týdny na tom budeme hůře, chybí to nejdůležitější

Česká vláda selhala i v poslední možnosti, jak ještě alespoň zmírnit kolaps nemocnic, který stejně pravděpodobně nastane, ale teď se hraje jen o to, jak moc velký a závažný bude. Poté, co premiér a ministři oznámili novou sadu opatření, je v podstatě jasné, že směřujeme přímo do pekla, jak ostatně varoval Andrej Babiš.

Přestože před kolapsem už varuje samotná vláda a podle Babiše hrozí “Bergamo v Česku”, síla opatření závažnosti stavu vůbec neodpovídá. Navíc jsou velmi špatně cílená.

Nová opatření výrazně ztíží život lidem, kteří se snaží vše dodržovat a kteří už v podstatě pro zmírnění epidemie i svou vlastní ochranu dělají maximum už dnes. Současná opatření pro ně plně dostačují. V první řadě měla vláda zajistit to, aby ta stávající nařízení dodržovali i ti, kteří se jim snaží všemožně vyhýbat. Proč jsou v obchodech stále vidět lidé, kteří mají přes ústa jen kus záclony? Proč jsou veřejným tajemstvím potajmu otevřené hospody, proti nimž nikdo nezasáhne?

Teď si budou muset spořádaní občané nasadit roušky i venku a navíc budou mít ztížený pohyb mezi okresy. Ti, kteří jsou chráněni už dosavadními nařízeními, tak budou ještě omezenější. Více ochráněni ale nebudou. Naopak ty, kdo opatření nedodržují, ta nová utvrdí jedině v tom, že je stát chce dále šikanovat a nebudou je dodržovat už vůbec. Opět se vracíme k tomu, že bez skutečného vymáhání včetně sankcí se neobejdeme. Nějaké žluté plakáty s výzvou, ať lidé zůstanou doma, případně líbivé claimy “obětujme březen” (jako bychom neobětovali už celý rok), působí na občany jen jako červený hadr na býka.

Přesto ale platí, že epidemie v České republice zašla až příliš daleko a kvůli liknavosti vlády nám úplně došel čas. Nová opatření proto už nestačí, obzvlášť v době, kdy je část lidí dodržovat nebude. Chybí tak zásadní kroky, jako zejména uzavření firem a podniků s výjimkou kritické infrastruktury státu. Tedy zkrátka opravdový lockdown, nikoliv jeho imitace. Jen on by mohl pomoci skutečně prudce sešlápnout brzdový pedál a dostat nás v relativně krátkém čase do nějakého přijatelného stavu. To, že vláda zavírá polovinu dnes otevřených obchodů, je naopak směšné. Představa, že lidé masivně vyráželi do papírnictví, kde se promořovali, příliš nehraje. Jde pouze o zástupný krok, který má ukázat, že se aspoň něco zavřelo.

Se současnými opatřeními a britskou mutací, která se nastartovala na deseti tisících případech denně, rychle zrychluje a brzy se bude šířit skutečně masivně, se za tři týdny nic ubrzdit nepodaří, naopak je téměř jisté, že to bude ještě horší. Vše se tak opět jen potáhne a bude se postupně zhoršovat, jen s tím rozdílem, že kvůli přetíženým nemocnicím bude umírat mnohem více lidí, než by muselo, a to nejen na covid.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments