Vláda v akci. Před týdnem chtěla obchody otevírat, teď chystá zavření i těch zbylých. Zoufalý krok, který vše jen zhorší

Máloco dokládá lépe skutečnost, jak zoufalá je česká vláda, než právě anabáze kolem otevírání, respektive zavírání obchodů. Že je to celé zpackané, to už řekly soudy nižších instancí a nakonec i samotný Ústavní soud, který uvedl, že není možné obchody zavírat svévolně, ale je třeba to zdůvodňovat.

Když před pár dny chtěla vláda otevřít uzavřené obchody, nevěřili odborníci vlastním uším. Nemocnice už přetékaly ve švech, a přestože je toto opatření diskutabilní, nebyl horší okamžik k jeho revokaci než tento. Přesto se vážně diskutovalo o tom, zda se obchody otevřou a jaký typ ochrany úst na sobě budou muset mít prodavači či zákazníci. Vše zašlo dokonce tak daleko, že ještě o víkendu před plánovaným otevřením si prodejci mysleli, že k němu skutečně dojde a zahájili nákladné přípravy. Pochopitelně se neotevřelo a o pár dní později vystoupila vláda s tím, že jsme vlastně v háji, jen si toho do této chvíle nevšimla.

Jak strašlivě nekompetentně je tento stát řízen, dokazuje i to, že se vláda nedokáže shodnout na nových opatřeních, která by měla pomoci epidemii zkrotit. Zatím se zdá, že vymyslela pouze další tupé uzávěry. Ministr zdravotnictví Blatný včera oznámil, že s největší pravděpodobností dojde k uzavření významné části obchodů, jež dnes fungují.

Blatný samozřejmě neřekl, jaké obchody by to měly být, protože otevřeno toho už moc není a není také známo, že by v provozovnách docházelo k masivním přenosům viru. Výjimku ze zákazu prodeje mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie, chovatelské potřeby, železářství, květinářství, prodejny domácích a zahrádkářských potřeb, papírnictví, obchody se zbožím pro děti nebo prodejny zbraní a střeliva. Zřejmě tak dojde k uzavření specializovaných obchodů a otevřeny zůstanou jen potraviny, lékárny a drogerie. Opravdu si ale někdo myslí, že to něčemu pomůže? A proč se tedy před pár dny mluvilo o tom, že naopak otevřou i ti, co jsou dnes zavření?

Současná opatření nefungují. Jenže pokud k nim bez vysvětlení přihodíme další stejného typu, nebudou fungovat tuplem. Rakouský kancléř Sebastian Kurz včera oznámil, že dlouhodobé lockdowny nefungují. Lidé své aktivity přenášejí do soukromí, kde jsou v podstatě nekontrolovatelní. Právě tam dochází k největšímu množství přenosů.

Česká vláda už zcela rezignovala na komunikaci směrem k občanům. Ti se dozvídají jen to, že jsou neposlušní a tak dostanou ještě přiloženo pod kotel. Jenže velká část lidí opatření dodržuje, ale chaotickým řízením státu i oni ztrácejí motivaci a vše se tak jen zhoršuje. Vláda dělá každý týden naprostý opak toho, co ten minulý. Přitom trend epidemie už je dlouho naprosto zřetelný a poměrně dobře predikovatelný.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments