Pandemie nemá jen mrtvé a zchudlé, ale i bohaté vítěze, říká Miroslav Kalousek. Snad jim to neprojde, naráží na Hamáčkovy podivné obchody

Nejvyšší kontrolní úřad tento týden potvrdil, že některé obchody, které vláda provedla za nouzového stavu, kdy nebylo třeba vypisovat standardní výběrová řízení, byly vysoce podezřelé. Hodně se toho namluvilo zejména o extrémně předražených rouškách a respirátorech, jejichž pořizování už vyšetřuje policie.

Postupem času ale vyplouvají na povrch skutečně unikátní obchodní operace, nad kterými zůstává rozum stát. Mnoho z nich je spojeno s resortem ministerstva vnitra, kterému šéfuje Jan Hamáček. Právě on přitom patří k nejhlasitějším zastáncům nouzového stavu. Dnes už ho někteří podezírají z toho, že jeho prodlužování prosazuje právě proto, aby mohl bez větších složitostí provádět nejrůznější kšefty.

Server Aktuálně.cz teď upozornil na operaci, která je jen obtížně uvěřitelná. Vše začalo loňským zabavením roušek ve skladu v Lovosicích. Ministr vnitra to tehdy odůvodňoval tím, že se překupníci snažili šroubovat jejich cenu neúměrně vysoko a stavěl to tak, že vydírali stát. Proto došlo k zabavení jejich zboží. Jakýmsi omylem byly zabaveny ale i roušky, které údajně měly putovat do tehdy koronavirem velmi zasažené Itálie.

Tehdy to celé působilo vlastně docela sympaticky. Zdálo se, že Hamáček bojuje za Českou republiku a nechce se nechat vydírat. Když se zjistilo, že část roušek patřila Itálii, což hrozilo diplomatickým skandálem, následovala omluva a odeslání příslušného počtu zdravotnického materiálu.

Tím by to mohlo skončit. Jenže neskončilo. Jak upozornili reportéři, nakonec to dopadlo obrovskou ztrátou pro Českou republiku. Ta totiž na pokyn ministra vnitra nechala vyplatit 26,4 milionu korun jako odškodnění za zabavené roušky. Jak totiž ministerstvo později konstatovalo, roušky byly v té době nabízeny za cenu obvyklou. Původní majitelé roušek ze společnosti CBA Trade však pohledávku za státem přeprodali jiné společnosti MR Invest Group, která je údajně napojena na ruské podnikatele blízké Putinovu režimu.

Při zpětném pohledu to tak celé působí jako jedna velká účelová akce. Stát zabavil roušky a následně se vůbec nebránil proti tomu, že tak učinil neoprávněně. Naopak velmi ochotně vyplatil obrovské odškodné, respektive každou jednu zabavenou roušku mnohonásobně přeplatil.

Pandemie nemá jenom své mrtvé a zchudlé. Má také své bohaté vítěze, kterým to platíme všichni ze svých daní. Chci věřit, že jim to neprojde,” dodal k tomu na svém Facebooku Miroslav Kalousek.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments