Trikolóru po synovi zřejmě převezme bývalý prezident Václav Klaus. Povede ji do voleb

Václav Klaus mladší se rozhodl odejít z politiky. Není zcela jasné, zda jde o odchod dočasný nebo trvalý, jisté je ale to, že s ním spjatá Trikolóra je najednou bez lídra. Pokud by to takto zůstalo, znamenalo by to s největší pravděpodobností konec této strany, protože zbytek jejích členů nestojí politicky ani za řeč. Pokud se s ní nedokázal prosadit ani Klaus mladší, který svého času patřil k nejoblíbenějším politikům (než byl odejit z ODS), nedokáže to nikdo.

Tedy, až na jednu výjimku. V politických kuloárech už se nahlas mluví o tom, že Trikolóra je vehiklem připraveným pro návrat Václava Klause staršího na scénu. Právě on má usednout po svém synovi do předsednického křesla a vrátit se na první politickou scénu. Je to elegantní a má to příběh. Už jen tato rošáda přiláká velkou pozornost.

Bývalý prezident už si navíc nějakou dobu připravuje půdu pro svůj návrat, který se má odehrát v říjnových parlamentních volbách. Koronavirus mu přihrál skvělé téma, protože může odmítat všechna ta neoblíbená vládní opatření a lehce zabředávat do konspirativní noty, kdo to vlastně všechno způsobil, případně zda je to skutečně vážná nemoc apod. V posledních týdnech přitom Klausova aktivita zesílila. Sotva se sám z covidu vyléčil, sepsal manifest nespokojených občanů a prohlásil, že je nutné se znovu brát za základní svobody a vedle toho zabránit nástupu nové levice, která aktuálně vede průzkumy (Piráti).

Čtěte také: Výzva Václava Klause: Chceme zase normálně žít, bez Pirátů. Bývalý prezident šikuje spojence a chystá se do voleb

Klaus stál před rozhodnutím založit vlastní stranu, což je ale přeci jen příliš zdlouhavé a trochu rizikové. Druhé housle za svým synem zjevně hrát nechtěl, navíc se oba podle zdrojů jim blízkých neshodli zdaleka na všem. Jejich ega by do sebe zbytečně narážela. Klaus syn ale viděl, že sám s Trikolórou stejně neprorazí a navíc podle vlastních slov trochu vyhořel. Potřebuje si odpočinout. Tak proč stranické struktury nepředat otci, a až bude lépe, třeba se také vrátit?

Vážně hrozilo, že letošní volby budou navzdory bující epidemii docela nudné. Jistě, je tu příběh stoupajících Pirátů se STAN a lehce klesajícího Andreje Babiše. Jinak ale nic velkého. Češi jsou přitom zvyklí na tom, že se jim ve volbách nabízí i nové alternativy. Tuto roli tentokrát sehraje právě bývalý prezident, jakkoliv on sám novým politikem zrovna není.

Foto: Shutterstock