Premiér Babiš už ví, co způsobilo tak silnou epidemii v Česku. A Zemanovi vyčetl pudink

Premiér Andrej Babiš se všemožně snaží zastřít podíl své vlády na tom, jak to s koronavirem dopadlo v České republice. Tedy, že jsme se ve všech měřitelných hodnotách postupně propracovali až na nejhorší místa na světě. Zajímavé přitom je, že zatímco jiné země si třeba sáhly na dno a ocitly se na tomto žebříčku v naší blízkosti, ale rychle zareagovaly a stav epidemie se tu opět zlepšil. To je třeba příklad Portugalska. Jenže Česko je nejhorší konstantně.

A premiér teď konečně přišel na to, proč tomu tak je. Na internetu si totiž všiml článků o tom, že koronavirus postihuje hlavně lidi s nadváhou či obezitou. A dal si to dohromady s jinými články, které tvrdí, že Češi jsou jedním z nejtlustších národů na světě.

Já vím, že je to těžké, taky s tím bojuju. V červenci 2013 jsem měl 77 kilo, dneska mám 90, jsem naštvaný. Budu s tím chtít bojovat, je to o vůli. Je to těžké, ale záleží to na nás. Budu se snažit, ale všichni se musíme snažit. Ta obezita znamená ohrožení,” vyzval ve svém nedělním hlášení Andrej Babiš Čechy. “V 80 procentech jsou to lidé s nadváhou a obezitou, zejména se zmožením takzvaného viscerálního tuku, tedy kolem vnitřních orgánu. Obvykle to znamená takzvané ‘bříško’, ale když se k tomu přidá vysoký tlak, cukrovka, ischemické choroby a další, tak je to velký problém.

Svým způsobem má pravdu. Lékaři dlouhodobě poukazují na to, že v žebříčku hodnot většiny Čechů je zdravý životní styl až někde u dna. A je asi pravda, že koronavirus nám to teď do určité míry dává sežrat. Ve výsledku jde ale jen o poměrně malou část problému. V Itálii či ve Španělsku, kde jsou lidé naopak poměrně štíhlí a konzumují zdravou středomořskou stravu, totiž virus řádil obdobně, než se ho podařilo zastavit účinnými a hlavně dodržovanými opatřeními.

Stále více se ale zdá, že Andrej Babiš bude chtít vytvořit jednoduchou naraci ve smyslu “co se dá dělat, jsme tlustí, a tak nám dal virus za vyučenou”. Náznaky ostatně cpe už do každého svého vyjádření. Naposledy včera vyhuboval prezidentovi Zemanovi za to, že “pořád jí ten svůj pudink”. Sympaticky neopomněl přiznat, že ani on na tom z hlediska životosprávy není nejlépe.

Teď už zbývá jen čekat, kdy nám Babiš naordinuje kolektivní hubnutí a ze svého pravidelného pořadu Čau, lidi bude národu předcvičovat.

Foto: Shutterstock